Cemal Süreya Yeniden Can’da

0
1501
cemal süreyya
Şair Cemal Süreya.

Türk şiirinin ve İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden Cemal Süreya’nın şiir kitapları artık Can Yayınları’nda tarafından okura sunulacak.

1990 yılında hayatını kaybeden Türk şiirinin yenilikçi şairlerinden Cemal Süreya’nın şiir kitapları artık Can Yayınları’nda. Telif hakları uzun yıllardır Yapı Kredi Yayınları’nda olan kitaplar, Can Yayınları tarafından yayınevinin klasik kapak tarzı ile yayımlandı.

Beni Öp Sonra Doğur Beni, Göçebe, Sıcak Nal, Güz Bitigi ve Üvercinka adlı müstakil şiir kitaplarının yanı sıra 1984’te Cemal Süreya hayattayken ilk kez Can Yayınları’nda yayımlanan toplu şiirleri Sevda Sözleri de yeni kapakla raflardaki yerini aldı.

cemal süreyya

Sevda Sözleri, İkinci ­Yeni’nin­ önde ­gelen­ isimlerinden Cemal Süreya’nın öğrencilik yıllarında başlayan ve ölümüne kadar devam eden şiir hayatında yayımladığı tüm eserlerin yanı sıra, dergilerde ve mektuplarda kalmış, bazısı adsız ve yarım bırakılmış şiirleri de bir araya getiriyor.

Sıcak Nal’daki şiirler ise usta şairin güz mevsimine ait. Erken kaybettiği dostları Edip Cansever ve Turgut Uyar’dan söz eden, türbeleri dolaşan ve “Yaşadım, Tanrım,” diye hayatının muhasebesini yapan şairin şiirlerini yeni baştan okumak isteyenler için, yeni baskılar iyi bir fırsat.

Önceki İçerikFatih’in Tablosu İstanbullarla 6 Ekim’de Buluşacak
Sonraki İçerikKültür ve Anarşi 150 yıl sonra ilk kez Türkçe’de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here