Canan Tolon, Sen Söyle ile İstanbul Modern’de

0
50

Araştırma alanlarının çeşitliliği ve düşünsel açılımının zenginliği açısından kuşağının en özgün sanatçılarından biri olan Canan Tolon ’un 1980’lerden günümüze uzanan birikiminden bir kesit 6 Eylül’den itibaren İstanbul Modern’de sergilenecek.

Eczacıbaşı Topluluğu’nun sponsorluğunda açılacak sergi, günümüz insanını her açıdan etkileyen doğa ve çevre, mimarlık ve kültür üzerine yeniden düşündürtmeyi hedefliyor. Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği, 2 Şubat 2020’ye kadar sürecek sergi, Tolon’un sanatındaki dönüşüm ve gelişimin ikonik örneklerini bir araya getiriyor.

Malzemeler Doğal: Kahve Telvesi, Çim Tohumu

Tolon’un ABD’nin San Francisco kenti ve İstanbul’da sürdürdüğü çalışmalarının merkezini, kendisini sürekli yenileyen doğa ve bir kültürel girişim olarak mimarlığın bıraktığı izler oluşturuyor.

Sanatçı, çalışmalarında çim tohumu, su, kahve telvesi gibi doğal malzemeler kullanıyor. Tuvallerine yerleştirdiği metal parçalarını açık hava koşullarının etkisine bırakarak doğanın resimde canlanmasını sağlıyor.

İstanbul Modern‘in düzenlediği “Sen Söyle” adlı sergi, Canan Tolon‘un 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminden bir kesit niteliğinde. “Sen Söyle“, Tolon‘un çizimden fotoğrafa, resimden yerleştirmeye uzanan kendine özgü ifade ve teknik arayışını görünür kılıyor. Tolon‘un sanatındaki dönüşüm ve gelişim ikonik örneklerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda sanat tarihinde yerini almış kimi çalışmasının da yeniden üretimine yer veriyor.

Araştırma alanlarının çeşitliliği ve düşünsel açılımının zenginliği açısından şüphesiz kuşağının en özgün, en yaratıcı sanatçılarında biri Canan Tolon. Serginin bir araya getirdiği bütünlük onun hem kendisini hem de günümüz insanını her açıdan etkileyen doğa ve çevre, mimarlık ve kültür hakkında yeniden düşünmemize olanak tanıyor.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın