Can Yılmaz’ın Kitapları Hem Güldürüyor Hem de Hüzünlendiriyor

0
875
Can Yılmaz

İnkılâp Kitabevi #evdekalkitaplakal etiketiyle, küresel COVID-19 salgınına karşı alınan sağlık önlemleri nedeniyle evlerine kapanan okurlara yazarlarının eserlerinden öneriler sunmaya devam ediyor. Senarist, yazar ve oyuncu Can Yılmaz ’ın İnkılâp Kitabevi’nden çıkan Klişe Hayatlar Matbaası, Yap Bi Babalık, Bilinmeyen Numaralar ve Hayatım Roman adlı kitapları, okurları hem güldüren hem de hüzünlendiren öykülerden oluşuyor.

Kendine özgü mizahıyla okuru hem güldüren hem de gündelik olaylara dair pek çok önemli detayı gözler önüne seren Can Yılmaz’ın öyküleri hayattan izler taşıyor. Yazının her türünü deneyen, en çok da komik hikâyelerin peşinden koşan Yılmaz’ın öykülerinde hüzünlü duraklar da yer alıyor. Sıcak, samimi ve eğlenceli hikâyelerinde yazar, sıradan insanların başına gelen sıra dışı olayları anlatıyor.

Klişe Hayatlar Matbaası

Can Yılmaz

Abim 8 Aralık 1968’de dünyaya geldi. Aslında Zeytinburnu’na geldi de, yine de global bakmak lazım. 1973 yılı baharına kadar el bebek gül bebek büyüyen Can, benim doğumumla, önce sanayiye çırak verilmek istenmiş, sonra “devlet okulunda aynı çileyi çeker nasılsa” düşüncesiyle ilkokula başlatılmıştır. Ben tabii 1973’ten 2016’ya kadar kendi biyografimle ilgilendiğim için arada neler olduğunu pek hatırlamıyorum. Ancak kitabının çıkacağını duyunca kitabın taslağına bakıp anladım ki meğer ne güzel günlerimiz olmuş.

Kamuoyunda gösterilerimde anlattığım kadarıyla tanınan abim elbette komik olması için abartılmış bir “tip” değil, hayatımdaki en yakın arkadaşım, en güvendiğim eleştirmenim, meslektaşım, (amatörler arasında) en çok güldüğüm komedyen olarak çok önemli bir “karakter”dir. İkimizi tanıyanlar daha iyi bilir, ben ne kadar “şey”sem o da bir o kadar “başka bir şey”dir. Abimi severim, abim olmasa yine severdim. Az görüşürdüm belki ama yine severdim.

Kitabını okuyun siz de seveceksiniz.

Eline sağlık Can Hoca, yine 1-0 öndesin…

Benim kitabım bile yok… Yaptın yine numaranı…

Seni seven kardeşin

CEM YILMAZ

Yap Bi Babalık

Can Yılmaz

Sevgili okur, sen de ben de ne kadar şanslıyız bir bilsen…
Ha benim şöyle bi avantajım var; ben yazarın eserlerini okumayı söktüğüm 1989 yılından beri okuyorum. Hatta yazarın bana “meksefe”, “mukallit”, “filateli” gibi kelimelerin anlamını ve cümle içinde kullanılışlarını taaa 6 yaşımda öğretmişliği var. Dur bak bir de gezilmesi gereken saraydı, sarnıçtı, mesireydi, sayfiyeydi her yeri gezdirmişliği var. Off bir de cumartesi pazarları hiç üşenmeyip sinema-tiyatro sevdirmişliği var.

Ya bak bir de kendi bütçesinden ayırıp şahsıma çocuk dergisi aboneliği yaptırmışlığı var. Temiz bakacağıma söz verirsem kitaplarından okumama izin vermişliği de var. Kendisine ayva dilimlersem, samanlı A4’lerinden 1-2 tane alabilirdim bile. Evet farkındayım, imrendin ama kızacak bi şey yok.

Şöyle düşün, sen de şimdi bu iyi fikirli adamın, oturup çay içip, muhabbet etmek isteyeceğin insanlarıyla dolu hikâyelerini okuyacaksın. Ne güzel değil mi?

ÖZGE YILMAZ ÇEVİK

Bilinmeyen Numaralar

Can Yılmaz

Can Yılmaz’ın öykülerinde okuduğumuz cakasız, sossuz, çalım atmaya çalışmayan bir tanıklıktır.

Bu öykülerde yazarın sesini duymayız. Az ama öz konuşan bir ağırbaşlılıktan söz ediyorum. Grandiyöz bir tutumdan itinayla kaçar. Bize büyüklük taslamaz. Ne gördüyse onu söylemektedir. Bir geleneğe yaslanmanın yazarın işini kolaylaştıran yanı da işte buradadır.

Dilimiz, şakamız, acımız Can Yılmaz’la ortaktır. O yüzden birdenbire tanış olur, bize lafın tamamını söylemesini beklemeyiz. Kolay olduğu kadar zor, basit olduğu kadar karmaşık, amacına ulaştığı anda da hemen evin içine giren bu üslubu yaşatmak Can Yılmaz’ın yazın derdidir.

Bugün üçüncü kitaptan, on binlerce okurdan söz ediyoruz. Öyleyse yolun büyük kısmı yürünmüş demektir.

Hayatım Roman

Can Yılmaz

Hercai, sıradan, süssüz, dümdüz insanları bir o kadar naif hikâyelerin içine salıyor…Gözünüzde canlanıyorlar hemen…
İştah kabartan, ağız sulandıran, hem içten hem vicdanlı adamlar, kadınlarla tanışıyoruz… Tanıdık, akraba yapıyoruz onları…Aklımızca, yettiğince yardım etmeye çalışıyoruz; biraz merhamet ve başlarına bir şey gelmesin duygusuyla…
Aslına bakarsanız kendimizi okuyoruz “satır aralarında.
”Kolaylıkla anlıyoruz olup biteni, belki de bizden birilerini.

Ozan Güven 

Can Yılmaz Hakkında

Can Yılmaz

8 Aralık 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi ev hanımı babası ise elektrikli ev aletleri satan bir esnaftır. Can Yılmaz çok uzun zamandır metin yazarlığı yapmaktadır.

Önemli çalışmalarından biride Komedi Dükkanı isimli programın metin yazarlığı işidir. Tolga Çevik’in Komedi Dükkanı‘nın tüm konsepti ve metinleri Can Yılmaz tarafından yazılmaktadır.

Can Yılmaz dizi yazarlığı, skeç, tiyatro gibi bir çok projede yazarlık yapmaktadır. Ayrıca Kafa Dergisi‘nde de yazmaktadır.

Hokkabaz, Herşey Çok Güzel Olacak, GORA, AROG, Yahşi Batı gibi sinema filmlerinde Cem Yılmaz ile birlikte senaristliğini üstlenmiştir. Kamera karşısında görünmeyi çok sevmeyen Can Yılmaz daha çok kamera arkasında olmayı tercih etmektedir. Yazarın basılmış 5 adet kitap vardır. 

Can Yılmaz Usta Komedyen Cem Yılmaz’ın abisidir.

Önceki İçerik39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Nazlı Eray Oldu
Sonraki İçerikFilmmor Kadın Filmleri Festivali Çevrimiçi Başlıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here