Can Yayınları Kısa Klasikler Dizisinde İki Yeni Eser Daha Yayımlandı

0
1239
Kısa Klasikler

Can Yayınları Kısa Klasikler dizisinde Fernando Pessoa’nın “Anarşist Banker” ve Miguel de Unamuno’nun “Gökten Üç Elma Düşmüş” isimli eserlerini okuyucuyla buluşturdu. Bir oturuşta okunabilecek en çarpıcı Kısa Klasikler çağdaş illüstratörler tarafından özel olarak tasarlanan kapaklarıyla okurlarla buluşuyor. 

Anarşist Banker

Anarşizm yalnızca maddi özgürlükle mi mümkün olabilir?

Lizbon’da yaşayan bir adam, bir zamanlar koyu bir anarşist olduğunu duyduğu ahbabına işin aslını sorduğunda ondan şu cevabı alır: “Eskiden de öyleydim, şimdi de öyleyim!” Ona göre bankerlik, modern dünyada yapılabilecek tek anarşist eylemdir. Doğanın adaletsizliklerini yenmenin tek yolu varlıkla özgürleşmekse, teoride ve pratikte anarşist olmanın tek yolu da burjuvanın saflarına katılmaktır. Fernando Pessoa, “diyalektik fabl”ında insan varoluşunun temel çelişkilerinden birini yüzümüze vuruyor.

FERNANDO PESSOA

 1888’de Lizbon’da doğdu. 1896-1905 yılları arasında Güney Afrika’da yaşadı ve orada tam bir İngiliz eğitimi gördü. Portekiz modernizminin öncülerinden olan Pessoa, ilk şiirlerini 1912’de Portekiz Rönesans hareketinin yayın organı Aguia dergisinde yayımladı. Aynı yıllarda, düzyazı metinler, eleştiri ve denemeler yazdı. 1913’te fütürist harekette yer aldı ve Sá Carneiro ile birlikte Portekiz öncü edebiyatını başlatarak, Paulismo akımını yarattı. Pessoa’nın farklı yazar kimliklerinin yansıması olan bu kökteş şair ve yazarlar Alberto Caeiro, Álvarode Campos, Ricardo Reis ve Bernardo Soares Fernando Pessoa’nın kendisidir. Pessoa 1935’te Lizbon’da ardında yayımlanmış sadece dört kitap bıraktı. Portekizce olarak yayımlanan tek eseri Mensagem’dir [Mesaj]. Ardında bıraktığı elyazması fragman sayısı 25-27 bin arasındadır.

Üç Örnek Öykü ve Bir Önsöz

Gökten üç elma düşmüş.

1898 kuşağının en güçlü kalemlerinden Miguel de Unamuno’nun felsefesinin ve yazınının timsali olarak görülebilecek Üç Örnek Öykü ve Bir Önsöz’de dönüm noktasındaki İspanya’ya gökten üç elma düşüyor. Ancak bu elmaların tadı çok acı! Tutkuya, gurura, kıskançlığa ve aşka dair eskimeyen fikirler içeren her ibret dolu hikâyesinde Unamuno insanlık durumuna zamanının ötesinde bir varoluşçu pencereden bakarak absürd doğamızı ve ihtiraslarımızı abartısız, sade ancak oldukça çarpıcı bir dille resmediyor.

MIGUEL DE UNAMUNO

29 Eylül 1864’te Bilbao’da doğdu. 98 kuşağının önde gelen temsilcilerinden olan İspanyol düşünür; roman, deneme, oyun ve şiir türünde eserler verdi. Hem monarşiye hem de faşizme karşı durdu. Salamanca Üniversitesi’nde üç kez rektörlük görevine getirildi. Diktatör Franco tarafından rektörlükten uzaklaştırıldığı 1936 senesinin son gününde, Salamanca’daki ev hapsinde öldü.

Önceki İçerikBeyhude Bir Ömür Yaşadığımız
Sonraki İçerikFatih’in Portresi İstanbul’a Getiriliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here