Buket Uzuner: “Kitaplar İnsanların Ahlakını Bozmaz, Hiç Bozmamıştır, Ahlak; Tecavüzcü, Hırsız ve Katillerin Cezasız Kalmasıyla Bozulur”

0
812

Yazar Buket Uzuner, “Ayın En Çıplak Günü” isimli kitabını 34 yıl sonra aniden “ahlaka aykırı” olduğuna karar verilerek sansürlenmesini  

Karantina Günleri’nde herkes can derdindeyken acaba sürrealist bir sanat şakası mı?

şeklinde yorumladı. Uzuner,

Kitaplar insanların ahlakını bozmaz, hiç bozmamıştır, ahlak; tecavüzcü, hırsız ve katillerin cezasız kalmasıyla bozulur

dedi.

Uzuner, Zekitap’a yaptığı açıklamada, kitabının sansürlendiği bir internet sitesinde yer alan haberden öğrendiğine işaret ederek,

1986’da yayımlanmış ve 19 baskı yapmış, 34 yıldır binlerce kişinin okuduğu ‘Ayın En ÇıplakGünü’ adlı bir öykü kitabının 34 yıl sonra âniden ‘ahlaka aykırı’ olduğuna karar verip, sansürlemek- eğer haber doğruysa?- gerçeküstü bir durum gibi görünüyor bana.

Diyorum ki; “Karantina Günleri”nde herkes can derdindeyken acaba sürrealist bir sanat şakası mı yapılmıştır?”değerlendirmesinde bulundu.

Çıplak olmanın ayıp olmadığını, insan çıplak doğduğunu ve çıplak yaratıldığını kaydeden Uzuner, “Asıl ayıp, 21.yy’da bir yazarın kitabında geçen ‘çıplak’ kavramını izah etmek zorunda bırakılmasıdır. Bu, okurun zekasına hakarettir.

dedi.

Çıplaklık Bir Metafor

Öykü kitabında yer alan çıplaklık kavramının metafor olduğunu vurgulayan Uzuner,

Ayın En Çıplak Günü insanların bazı günler kendilerini çok yalnız, çaresiz, ruhları çıplak kalmış ve bu yüzden üşürmüş gibi hissetmelerini tasvir eden bir metafor üzerinedir.

dedi.

Kitapta bulunan “Bir Erkeğin Dayanışmaz Bilinçaltı Tutkusu” adlı öykü 1980’lerde TRT tarafından oyunlaştırıldığını hatırlatan Uzuner, şöyle devam etti:

Aynı kitaptaki  ‘St Petersburg’da Feodor Diye Biri’ adlı öykü de St. Petersburg’daki Dostoyevski müzesine Rusça çevirisi konması teklifi almıştır. 

Kitaplar insanların ahlakını bozmaz, hiç bozmamıştır, ahlak; tecavüzcü, hırsız ve katillerin cezasız kalmasıyla bozulur.

Yazar Buket Uzuner, “Ayın En Çıplak Günü” isimli kitabını 34 yıl sonra aniden “ahlaka aykırı” olduğuna karar verilerek sansürlenmesini şu ifadelerle değerlendirdi.

Ben de sizler gibi kendi kitabımın sansürlendiğini sosyal medya üzerinden Serdar Öztürk’ün A3Haber sitesindeki haberinden bu sabah öğrendim. 1986’da yayımlanmış ve 19 baskı yapmış, 34 yıldır binlerce kişinin okuduğu “Ayın En ÇıplakGünü” adlı bir öykü kitabının 34 yıl sonra âniden “ahlaka aykırı” olduğuna karar veri, sansürlemek- eğer haber doğruysa?- gerçeküstü bir durum gibi görünüyor bana.

Diyorum ki; “Karantina Günleri”nde herkes can derdindeyken acaba sürrealist bir sanat şakası mı yapılmıştır?

Eğer sansür haberi doğruysa şunu söylemem icabeder: Çıplak olmak ayıp değildir. İnsan çıplak doğar, çıplak yaratılmıştır. Asıl ayıp, 21.yy’da bir yazarın kitabında geçen “çıplak” kavramını izah etmek zorunda bırakılması dır. Bu, okurun zekasına hakarettir.

“Ayın En Çıplak Günü” insanların bazı günler kendilerini çok yalnız, çaresiz, ruhları çıplak kalmış ve bu yüzden üşürmüş gibi hissetmelerini tasvir eden bir metafor üzerinedir. Kitapta bulunan “Bir Erkeğin Dayanışmaz Bilinçaltı Tutkusu” adlı öykü 1980’lerde TRT tarafından oyunlaştırılmıştır. Aynı kitaptaki “St Petersburg’da Feodor Diye Biri” adlı öykü de St. Petersburg’daki Dostoyevski müzesine Rusça çevirisi konması teklifi almıştır.

Kitaplar insanların ahlakını bozmaz, hiç bozmamıştır, ahlak; tecavüzcü, hırsız ve katillerin cezasız kalmasıyla bozulur.

Önceki İçerikOKUYAY Platformu #evdeyimokuyorum kampanyası başlattı
Sonraki İçerikÇevbir’den Çevirmene Dava Açıklaması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here