Dünya Çocukları Bu Diziyi Okuyor!

0
886
Brigitte Labbe

Küçük büyük herkesin hayatı sorgulama rehberi “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin 32. kitabı “kahkaha” ve “gözyaşları” kavramlarını ele alıyor. Modern bir klasik haline gelen dizinin yaratıcısı Brigitte Labbe bu kitabında, gülme ve ağlama eylemlerini çok boyutlu biçimde irdelerken, her ikisinin ardındaki anlamı gündelik yaşamdan örneklerle düşündürüyor. Azade Aslan‘ın çevirisini, Müren Beykan‘ın editörlüğünü yaptığı Kahkaha ve Gözyaşları, Günışığı Kitaplığı‘ndan yayımlandı.

Çocuklar ve felsefe üzerine çalışmalar yapanlara da ilham kaynağı olan dizi, Jacques Azam’ın derin mizah anlayışını yansıttığı desenleriyle renkleniyor. Diziyi okuyan çocuklar, öğretmenler ve anne babalar, birlikte felsefe yapmanın ve yeni bir iletişim evreninin kapılarını aralıyorlar.

Bir bebek acıktığını, susadığını, bir yerinin ağrıdığını, kucağa alınma ihtiyacını anlatmak için gerekli sözcükleri bilmez, konuşamaz. Bedeni bunları ağlayarak ifade eder. Sözcükler öğrendikçe, bedeni daha az konuşmaya başlar. Kimi zaman da susturulur… Ne mutlu ki, gülmemize, ağlamamıza, gülmekten ağlamamıza ya da gözlerimizde yaşlarla kahkahalar atmamıza engel olamayız!

Brigitte Labbe Hakkında

Brigitte Labbe uzun süre iletişim sektöründe görev aldıktan sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. Çalışmalarını, karışık felsefi kavramları çocuklara aktarabilmek üzerine yoğunlaştırdı. “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinde, çocuklara felsefenin sürekli kendini yenileyen bir sorgulama olduğunu göstermek istedi. Okullarda, kütüphanelerde ve kafelerde, çikolata, kurabiye ve şeker eşliğinde çocuklar için “Çıtır Çıtır Felsefe” günleri düzenleyip tartışmalar yapan Labbé, katıldığı ulusal ve uluslararası konferanslarda, yetişkinler için, çocuklara zor konuları anlatmak üzerine sunumlar gerçekleştiriyor. Labbé, kitaplarıyla çocukların eğitim ve öğrenimine sağladığı katkılardan dolayı Ocak 2019’da Fransa’nın önemli devlet nişanı Légion d’Honneur’le ödüllendirildi. Türkiye’de de okullarda çocuklarla bir araya gelen yazar, müzisyen eşi Wassim Soubra’yla Barselona’da yaşıyor; iki kızı var.

Danışman Michel Puech Paris’te Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi. Dizinin felsefi içeriğini denetledi.

İllüstratör Jacques Azam Hakkında

1961’de Fransa’da Carmaux’da doğan illüstratör Jacques Azam, özellikle gençlere yönelik kitap ve dergilerde desenleme çalışmaları yapıyor. Yayımlanmış çizgi romanları var. René Goscinny’nin “Pıtırcık” dizisini ve Antoine de Saint-Exupéry’nin “Küçük Prens” kitabını resimleyen Sempé gibi büyük ustalardan etkilenmiştir.

Müren Beykan Hakkında

Müren Beykan, 1979’da İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1981’de İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü’nde yüksek lisansını, 2004’te İÜ Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. Doktora tezi, İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından kitaplaştırıldı (2013). 1980’den sonra, 3 ciltlik “Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi” ve HABİTAT II kültür sergilerinin katalogları gibi büyük yayınları yönetti.

1996’da Günışığı Kitaplığı’nın kurucuları arasında yer aldı. Çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatımızın önemli yazarlarının editörlüğünün yanı sıra yüzlerce kitabın da yayına hazırlanmasını üstlendi. Günışığı Kitaplığı’nın 15. yıl kutlaması için günümüzün 31 önemli yazarının anı, şiir ve öykülerinden oluşturulan Defalarca Kayboldum (1 ve 2. baskılarda 15) adlı seçki gibi özgün projelerin de editörü olan Beykan, yurtdışından çeşitli çocuk kitaplarını Türkçe’ye kazandırdı. Günışığı Kitaplığı’nın ve gençlik markası ON8’in yayın yönetmenliğini ve editörlüğünü sürdürüyor. Tüm Türkiye’de ortaokul seviyesindeki öğrencilerin katılımına açık Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın başkanlığını da yürüten Beykan’ın iki kızı var.

Azade Aslan Hakkında

1980’de Ankara’da doğdu. 2004 yılında Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve İnternet Yayıncılığı Bölümü’nden mezun oldu. 2000-2003 yılları arasında belgesel programı “Haberci”de yapım asistanlığı ve metin yazarlığı yaptı. 2001’de, haber portalı Ntvmsnbc’de dış basından makale çevirileri yayımlandı. Aslan, halen Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde master programına devam ediyor ve Günışığı Kitaplığı için çeviriler yapıyor

Önceki İçerikTemmuz Sıcağında Kutuplardan Gelen Esinti: “Sıfırın Altında Yaşam”
Sonraki İçerikDeniz Yüce Başarır: “Ses 19. Yüzyıldan Geliyor, 21. Yüzyılda Yankılanıyor: Lütfen Nefes Alamıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here