Bosna Savaşı’nı En İyi Anlatan Kitap: Saraybosna Marlborosu

0
76

Hırvat Yazar Milenko Yergoviç’in Bosna Savaşı’nı anlattığı “Saraybosna Marlborosu” isimli eseri Kutu Yayınları tarafından yayımlandı. Daha önce farklı yayınevleri tarafından yayımlanan eser Saraybosna’da yaşanan olayları en iyi anlatan kitaplardan birisi olarak kabul ediliyor.

Saraybosna’yı ve savaşı anlatan kitaplar arasında Saraybosna Marlborosu şüphesiz ki apayrı bir yer tutuyor. Aynı zamanda şair olan Yergoviç, savaş en acı şekilde devam ederken Saraybosna’da kalmayı tercih eden Bosnalı bir Hırvat. Kentteki Boşnakların, Hırvatların ve Sırpların kaderini duygu sömürüsünden uzak fakat insani bir üslupla ele alan öyküler, savaşın yarattığı travmalar ve her şeye rağmen devam eden neşeli anlar … Bombardımanın ortasında kente hakim olan festival havası, iyi giyinmeyi, süslenmeyi ihmal etmeyen genç kız ve kadınlar, en kötü koşullarda müzik dinlemekten vazgeçmeyen insanlar, unutulmayan sahnelerle okurun zihnine kazınıyor.

World Literature Today (1989-2014) tarafından dünyaya ilham veren 25 kitaptan biri olarak takdir edilen bu muhteşem öykü seçkisi, ünlü Türkolog Prof. Dr. Ekrem Çauşeviç‘in sunuşuyla Özge Deniz tarafından Hırvatça aslından Türkçeye çevrildi.

“Her iyi savaş kitabı gibi, Saraybosna Marlborosu da savaş hakkında değil, hayat hakkında bir eser. Yergoviç, olağanüstü bir yeteneğe sahip. Öyle ki, kuşatma altındaki insanlar dokunaklı bir olgunlukla karşımıza çıkıyor. Ve bir şey daha: Elinizdeki bu kitap, günümüzde oldukça yaygın olan duygu sömürüsü edebiyatına ait değildir. Saraybosna Marlborosu, hayatın kıymetini bilenlerin kitabıdır.” – Aleksandar Hemon

“Kuşaklar arası bir destan niteliğinde olan bu eser, tarihin sıradan insanlara nüfuz ettiği bir Balkan yolculuğunun küçük dünyasını anlatıyor.” – New Yorker 

“Şairane ve dokunaklı… Bosna hakkında yazılmış birçok kitap içinde bu öykü seçkisi belki de en iyisi.” – Slavenka Drakuliç

Yergoviç, olağanüstü bir hikâye anlatıcısı.” Karl-Markus Gauß, Die Zeit 

Yergoviç‘in öyküleri, söylenmemiş sözcüklerin muazzam gücünden ortaya çıkıyor.” – Scotland on Sunday

“Görkemli bir yazar.” – Der Spiegel

Yazar Hakkında:

 • Milenko Yergoviç (d. Saraybosna, 1966) Bosnalı Hırvat yazar ve gazeteci.
 • İlk makalesi 1983’te yayımlanan Yergoviç’in ilk şiir kitabı Varşova Rasathanesi (Opservatorija Varšava) ise 1988 yılında yayımlanmıştır.
  • Saraybosna Marlborosu (Sarajevski Marlboro),
  • Mama Lone ve
  • İnşallah Madonna İnşallah olmak üzere pek çok öykü kitabı,
  • başta Ceviz Ev (Dvori od oraha) ve
  • Ruta TannenbaumYazarın, baştaolmak üzere birçok romanı da bulunmaktadır.
 • Milenko Yergoviç, çağdaş Balkan edebiyatına yaptığı katkılardan ötürü 2017 yılında Prozart Ödülünü ve 2018 yılında Almanya’da Georg Dehio Kitap Ödülü‘nü (Georg Dehio-Buchpreis) kazanmıştır.

Şu anda Zagreb yakınlarındaki bir kasabada yaşayan yazarın eserleri yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın