Bol Ödüllü Roman “Batı Çıkışı” Raflarda

0
52

Mohsin Hamid’in iki gencin yaşamını anlattığı “Batı ÇıkışıÖzgür Atılım Turan‘ın çevrisiyle Pegasus Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Batı Çıkışı Hakkında

Nadia. Harika bir mizah duygusuna sahip, gecenin geç saatlerinde balkonunda sigara içmeyi seven, bulunduğu kültürün sınırlarına meydan okuyan, bağımsız bir genç kadın.
Ve Saeed. Nazik, çekingen ve teleskobuyla geceleri balkonundan yıldızları izlemeyi seven ince ruhlu bir genç adam.
Batı Çıkışı işte bu iki gencin ve aynı zamanda bugünümüzü ve geleceğimizi nasıl yaşadığımızın hikâyesi…
Nadia ile Saeed âşık olup bir gelecek inşa etmek isterken yaşadıkları ülke savaşla paramparça oluyor. Sadece onlarınki değil, aynı zamanda tüm dünya toplumsal bir krizin eşiğinde ve bu iki kayıp ruh, yangın yerine dönen dünyada kendilerine bir yol açmaya çalışıyor.
Mohsin Hamid radikal bir umudun öyküsünü yazmış ve hem insanlığa hem hayal gücüne olan inancınızı güçlendirecek bir deniz feneri inşa etmiş.


Görüşler

“Dünyayı yöneten büyük güçlerin dinî ve etnik ayrımcılığı normalleştirdiği bir çağda Mohsin Hamid iki başkarakterine, milyonlarca okuyucuya ve bize biraz olsun teselli veriyor: Geleceği yeniden kurgulayabilir, yeni bir düzen inşa edebilir, hayatı güzelleştirebiliriz.”
Boston Globe

“Hamid sanki Amerika’ya ve dünyaya neler olacağını biliyormuş da bize geleceğin bir haritasını sunuyormuş gibi. Hem ürkütücü hem de tuhaf bir biçimde umut dolu.”
Ayelet Waldman, New York Times Book Review

“Mohsin Hamid en temel ve en önemli soruyu irdeliyor: Kendimizi, ‘öteki’ olmadan kavrayabilmek mümkün mü? Ve belki de Batı Çıkışı’nın en dikkat çekici yanı, savaşın aslında gündelik hayatı zannettiğimiz kadar etkisi altına alamadığı… Her şeye rağmen yaşamın küçük zevkleri ve aşk, savaşın dehşetine meydan okumayı sürdürebiliyor.”
Los Angeles Times

“Ürkütücü bir biçimde gelecekten haber veriyor.”
Joyce Carol Oates

“Mutlaka kulak verilmesi gereken bu şiirsel roman Nadia ile Saeed’in hayallerini ve düş kırıklıklarını konu ederken insanlığın ortak değerlerini bir kez daha önümüze sunuyor.”
The Oprah Magazine

“Göçmen olmanın ne demek olduğunu anlatan muhteşem güzellikte, düşündürücü bir kitap. Günümüz dünyasının en önemli sorununu kavramak isteyen herkes okumalı.”
Sarah Jessica Parker

“Nadir görülen bir yazım tarzına sahip Hamid, kuşatma altındaki bir kentte barınamamanın nasıl bir deneyim olduğunu anlatıyor ve şiddetin hayatlarımızı nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Gerçeğin ve gerçekdışının dengeli bir şekilde harmanlandığı bu kitapta, kendimizi dünyanın geleceğine işaret eden kurgu ürünü bir evrende buluyoruz.”
Michiko Kakutani


Ödüller

  • 2017 Man Booker Ödülü Finalisti
  • 2018 Los Angeles Times Kurgu Ödülü
  • Aspen Edebiyat Ödülü Sahibi
  • 2019 Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü Finalisti
  • Dayton Barış Ödülü Finalisti
  • Barack Obana’nın Tavsiye Ettiği En İyi 10 Kitaptan Biri
Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın