‘Bitmeyen senfoni’ binası nihayet bitti

0
1603
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası nihayet bitti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Şefi Can Deliorman, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binasının 25 seneyi aşkın özlemin ardından 29 Ekim tarihinde açılacağını duyurdu.

Temeli 1995 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu ve Koro Çalışma Binası nihayet bitti. Geçtiğimi günlerde eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, “1995 Yılında temeli atılan yapıyı, 2007’de içinde ördeklerin yüzdüğü bir temel çukuru olarak bulmuştum. 5 Yılda kıt olanaklarla yapıyı, salon silüetleriyle ayağa kaldırdık. 2013 Başında ayrıldığımda en geç 2014 Cumhuriyet Bayramında açmayı umut ediyorduk. 2020’de hala ediyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Deliorman, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orketstrasının yeni binasının açılacak olmasından dolayı çok heyecanlı olduklarını belirterek, binanın sadece Ankara’ya değil Türkiye’ye ait olacağını ifade etti.

Konser salonunun dünyanın büyük metropollerinin bilinen konser salonlarıyla da iş birliği yapabilecek kapasitede olduğuna dikkat çeken Deliorman, Türkiye’nin tanıtımında, sanatçıların ve uluslararası grupların yeni sanat kompleksinde ağırlanmasının önemli yer tutacağına işaret etti.

CSO’nun yeni binasının “Kültür sanat adası” içerisinde olduğunu ifade eden Deliorman, “Kültür sanat adası içersinde, CSO’nun 2023 koltuk kapasiteli, çok büyük, özel bir ana salonu var. Aynı binanın içinde 500 koltuk kapasiteli Mavi Salon’umuz var. Bu salonda resitaller, oda müziği etkinlikleri yer alacak”dedi.

Deliorman, 29 Ekim ve 30 Ekim’de iki gala konseriyle sezonun açılışını yapacaklarını, konser salonunun oturması ve akustik denemelerinin zaman alacağını dile getirdi. Açılış programı için uluslararası solistlerle iş birliği yaptıklarını, bu özel sanatçıların isimlerini ilerleyen tarihte kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade eden Deliorman, programda CSO’nun seçkin repertuvarından Ferit Tüzün’den Ulvi Cemal Erkin’e Türk bestecilerinin özel eserlerini seslendireceklerini, yeni bir sipariş eserin dünya prömiyerinin açılışla sanatseverlere sunulacağını dile getirdi.

CSO MÜZESİ OLACAK BİNANIN İÇERİSİNDE

Yıllardır sayısız konserde kullanılmış özel enstrümanların tarihi binadan yeni yapıya nakledildiğini, dünyaca ünlü piyanistlerin çaldığı piyanoların ise özel bir şekilde daha sonra taşınacağını aktaran Deliorman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni binanın içinde bir CSO Müzesi kuruyoruz. Çok güzel olacak. CSO tarihini dinleyiciye çok iyi bir şekilde anlatan müze olacak. İçeriği çok iyi bir şekilde planlandı müzenin. Bizim de yine elimizde olan tarihi ve hikayesi olan sazları bu müzede sergileyeceğiz.”

Deliorman,  bu sezon genç Türk bestecilerine ağırlık verdikleri bir sezon olacağını belirterek, “Haziranda da turnelerle, açık hava etkinlikleriyle umuyoruz ki zenginleşen bir konser sezonu seyirciyi bekliyor olacak. 29 Ekim Gala Konseri’nin içeriği çok özel. Bu enerjiyle yeni sezona başlıyoruz.

Büyük metropoller büyük sanat merkezleriyle anılır. Berlin Filarmoni, Sydney Opera Binası, daha pek çok örnek verebileceğimiz kültür sanat kompleksleri, kendi şehirleriyle özdeşleşir. Artık yeni CSO binası Ankara’yı hatırlatır bir ikonik yapı haline gelecek.”dedi.

Önceki İçerikDünyaca Ünlü Keman Virtüözü Viktoria Mullova CRR’de
Sonraki İçerikBilim Tarihinin “Ben Buldum” Anları: 100 Buluş, 100 Öykü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here