Bilgi Yayınevi ‘nden İki Yeni Klasik …

0
26

Bilgi Yayınevi ‘nden iki yeni klasik raflardaki yerini aldı. Gelin bu kitaplara kısaca bir göz atalım.

Köpek Kalbi / Mihail Bulgakov

Bunlardan ilki Mihail Bulgakov‘un Köpek Kalbi. Sovyet rejimini ve Sovyet insanı yaratma fikrini hicveden kitabın Türkçeye çeviren Ayşe Kadriye Şener Şat.

Bu kitapta, yaşamı yakından anlayıp en yalın haliyle ama sert, gerçekçi ve derinden anlatan bir yazarın “insan”la tanışma serüveninin izlerini bulmak mümkün. Bulgakov, bir köpek ile bilim insanının yollarının kesiştiği bu hikâyede, Sovyet rejimini ve Sovyet insanı yaratma fikrini hicvediyor.

Bir Çöküşün Öyküsü / Stefan Zweig

Bilgi İkincisi Stefan Zweig‘ın Bir Çöküşün Öyküsü. Stefan Zweig, bu kitabında insanlık dışı deneyimlerin, içsel kısıtlamaların ve başarısız iletişimin kişileri nasıl büyük bir tehlikeye sürükleyebildiğini psikolojik bir incelikle anlatıyor. Kitabı Türkçe’ye çeviren Yasemin Dindaş, kapak resmi ise  Candan İşcan’a ait.

XV. Louis’nin sarayının en sözü geçer metresi olan güzel, zeki, merak uyandırıcı Madame de Prie, kraliyet emrine göre sarayı hemen terk etmek ve Normandiya’dan Courbépine’deki çiftliğe çekilmek zorunda kalır. Fakat sürgün döneminde manipülatif oyunları iş görmez ve topluma olan açlığı gün geçtikçe artmaya başlar.

Kendini ve çevresindeki insanları kandırma eğiliminde olan madam, Paris’teki hayatını renklendirmek adına malikânesinde sıkça gösterişli eğlenceler düzenlemeye başlar. Başlattığı oyunun bedeliyse bu kez çok ağır olur.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın