Beethoven, doğumunun 250. yılında anılıyor

0
4810
Beethoven, doğumunun 250. yılında anılıyor


Alman piyanist ve besteci Ludwig van Beethoven, doğumunun 250. yılında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesinin 8 Kasım’da gerçekleştireceği çevrimiçi etkinlikle anılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi, doğumunun 250. yılında Beethoven’ı çevrimiçi bir konser ve söyleşiyle anıyor.

8 Kasım Pazar günü saat 17:00’da gerçekleşecek etkinlikte felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer, Fransız yazar Romain Rolland’ın Jean-Christophe romanında Beethoven’ın yerini anlatırken; devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay ise romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak.

Rolland’ın üç ciltten oluşan Jean-Christophe adlı başyapıtı, Avrupa’da ‘nehir roman’ geleneğinin öncülü kabul edilir. Araştırmacılar, Rolland’ın, romanın başkahramanı Alman besteci Jean-Christophe Krafft’ın hayatını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer verdiğini düşünüyor. Jean-Christophe’un Fransa’yla ve Fransız kültürüyle olan ilişkisi, romanın tezi için temel teşkil ediyor: Almanya ve Fransa’nın uzlaşması, her iki tarafın varlığını sürdürebilmesi ve Avrupa’da kalıcı barışın sağlanması için elzemdir. Rolland, Fransa ve Almanya’yı aynı nehrin iki yakası, müziği ise bunları birbirine bağlayan köprü olarak kavramsallaştırıyor.

GÜLSİN ONAY YORUMUYLA BEETHOVEN

Adnan Cemgil’in çevirisiyle YKY tarafından yayımlanan Jean-Christophe’tan yola çıkan bu programda devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak. Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer, Rolland’ın yapıtında Beethoven’ın yerini anlatacak.

Ücretsiz gerçekleşecek etkinlik için Biletix üzerinden rezervasyon yapılması gerekiyor. Gösterim yine Biletix tarafından sağlanacak bir platform üzerinden yapılacak.

Önceki İçerikZülfü Livaneli, Suç ve Ceza’yı anlatıyor
Sonraki İçerik‘Martin Beck’ serisinin sekizinci kitabı ‘Kilitli Oda’ yayımlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here