Azra Kohen Hakkındaki İddiaları Cevapladı: Liverpool Üniversitesi’nde Psikoloji Yüksek Lisansı Yaptım

0
964
Azra Kohen

Yazar Azra Kohen, sosyal medyada ve bazı basın organlarında kendisiyle ilgili yer alan “Psikoloji diploması olmayan dolandırıcıya MEB video çekti!” başlığıyla yayınlanan iddialara cevap verdi. Kohen, Liverpool Üniversitesi‘nde psikoloji yüksek lisansı yaptığını ve Psikolog unvanını kullanabildiğini belirtti.

Konuşmayayım dedim ama olmadı” başlığıyla yayınladığı cevap metninde Kohen,

Hiçbir zaman Boğaziçi mezunuyum demedim, bunu iddia ettiğim tek bir videom, benden ve asistanlarımdan etrafa gönderilmiş tek bir CV’im, tek bir açıklamam yok. Delillerimiz hazır. Videolarımı izleyenler fark edeceklerdir sürekli aynı şeyi söylemişim: Radyo Televizyon ve Sinemayı bitirdikten sonra Liverpool Üniversitesinde Psikoloji Yüksek Lisansı yaptım. Klinik psikolog değilim, pozitif psikolojinin biopsychosocial ekolünden gelen bir bölümde okudum. Nerede? Liverpool Üniversitesinde. İngiltere’de psikolog unvanını kullanabildiğim bir eğitim tamamladım

dedi.

Azra Kohen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Azra Kohen

Bazı internet sitelerinde yer aldığı gibi, Amerika’da dandik bir seminere girip Psikologmuşum gibi davranmadım ya da online dandik bir sertifika programına katılıp şarlatanlık yapmadım. Üniversite sıralamasında 181. sırada, Psikoloji bölümü sıralamasında 200. Sırada olan bir üniversitede (Türkiye’de bu sıralamaya giren ilk üniversite 456. Sırada) Liverpool Üniversitesi’nde Yüksek Lisansımı tamamladım.

Kendisine yönelik saldırılarının aldığı eğitimle ilgili olmadığını öne süren Kohen, “Neyle ilgisi var? Gör Beni ile”dedi.

Kohen açıklamasına özetle şöyle devam etti:

Klinik Psikolog Değilim

Klinik psikolog olduğu yönündeki iddiaların gerçek olmadığını ifade eden Kohen,

Klinik psikolog değil ama terapi yapmış‘ diye bağırmaya başladılar. Şükürler olsun ki elimizde yıllar boyunca gelen isteklere¨Azra Hanım Klinik psikolg değil, terapi yapmıyor¨ diye cevapladığımız mailler var, yıllar boyunca soranlara aynı cevabı vermişiz ve yaptığım tek bir terapi yok! O kadar gerçek bir hayatın içinde adanmışlıklarım var ki, yalan üzerine kurgulayacak tek bir dakikam ve uğraşım yok. İhtiyacım da yok!

Terapi Hiç Yapmadım

Terapi hiç yapmadım. Benim gibi psikoloji bilmi eğitimi alanlar Klinik Psikologlar gibi terapi yapmazlar. Alanları farklıdır. Asistanlarımın hemen hemen tamamına, yakın çevremde bulunan dostlarıma, benim hayatımda iyi buldukları, özendikleri ve kendi hayatlarında edinmek istedikleri bir takım alışkanlıkları, seçimleri edinebilmeleri için, kendini gerçekleştirme yolculuğunda keşfettiğim şeyleri paylaştığım mentorluk seansları yaptım, matematiksel öğleri de kullanarak, kimseden asla tek bir kuruş almadan. Bu benim çevremde sevdiğim insanlara değer verdiğimi gösterme halim. Beni yakından tanıyan herkes bunu bilir. Çok bilgi toplarım ve bana iyi geleni paylaşırım.

Seansa Okuma Listesiyle Başlarım

Bilgisel ihtiyaçlarına cevap verecek, hayatta fark yaratacak bir okuma listesi ile başlarım seansa, önceden kişiye özel gönderdiğim farklı okumaları yapıp gelir kişi. Bilgide senkronize oluruz. Birlikte benim pişirdiğim ya da birlikte pişirdiğimiz bir öğle yemeği yerken beslenmeden konuşuruz. Mutfakla ilişkisine destek olurum. Sonra onun hayatından sohbet ederiz, ona özel sorularım vardır, terapilerde bulunmayan sorular bunlar, onları evde tek başına cevaplaması için veririm. Seanslarım ücretsizdir! Hayatım boyunca mentorluk seansı yaptığım bir tek kişiden tek bir kuruş almadım. Terapi yaptığımı iddia ettiğiniz kişiler nerde?

Google 2016 Yılında Video Çekti

Yıl 2016, yazdığım kitapların başarısı nedeniyle bana gelen Google, eğitimimle ilgili video çekmek istedi. Dediler ki, siz eğitiminizi anlatın ve bu eğitimi alanlara da tavsiyelerde bulunun. Eğitim konum ne olmuş olursa olsun çekeceklerdi. Kabul ettim, videoyu çektik.

Video MEB İçin Çekilmedi

Google’ın içeriklerinden biri olarak yayınlandı, kimse MEB için çekmedi bunu, ben de eğitimim ne ise -aynı bugün ve her zaman söylediğim gibi- eğitim yolculuğumu anlattım. Video aşağıda, izleyin. O zamandan bu zamana söylediğim her şey aynı, ne Boğaziçi var o videoda ne de klinik psikolog olduğumu söylemişim yalanı… Üstelik videonun başında CV fotosu da var durdurup dikkatle bakın ne yazıyor orada!

Bu videoyu alıyorlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sitesine yüklüyorlar. Ne zaman Nisan’da, yeni. İşin ilginç yanı bu videoyu şikayet edip kaldırtmışlardı. Youtube kanalımızla ne kadar uğraştıklarını bilmelisiniz. Tüm içeriğimizi porno içerik diye yüzlerce hesaptan şikayet ettiler, içeriklerimiz incelenmeye alındı. Sanki beni yer yüzünden silmek istiyorlar. Bir videonun kaldırılabilmesi için bine yakın hesaptan şikayet edilmesi lazım. Düşünebiliyor musunuz, öğrenciler bunları yapar mı? Üstelik psikoloji gibi anlayış geliştirme konusunda eğitim alanlar! Öğrenci falan değil bunlar.

https://twitter.com/AkilahFi/status/1257695483599912964
Önceki İçerikYönetmen Özer Kızıltan Hayatını Kaybetti
Sonraki İçerikKöy Muhtarı Rehberliğinde Baksı Müzesi Şakir Gökçebağ Sergisini Gezebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here