Ayrıntıların insanı Sherlock Türkiye’de

0
18

Sherlock Türkiye’de” Seval Şahin tarafından yayına hazırlandı ve Everest Yayınları‘ndan okuyucuyla buluştu.

Edebiyatın gelmiş geçmiş en “canlı” kahramanı. Gerçekten yaşadığına inanıldı, kitapta geçen Londra sokağı yıllar içinde neredeyse “kutsal” bir yer oldu, defalarca filme uyarlandı, milyonlarca insan tarafından izlenen dizilere konu oldu, metinleri sürekli yeniden üretildi…  Sherlock Holmes halen edebiyattan dünyaya sızmış çok gürültülü bir fenomen.

Sherlock ve dostu Watson Türkçede uzun zamandır bir hayalet gibi dolaşıyor. Bu “ölümsüz” karakterlerin yaratıcısı Arthur Conan Doyle da bu coğrafyaya yabancı biri değil üstelik. Kuvvetli bir iddiaya göre, kendisine Abdulhamid tarafından bir “Mecidiye Nişanı” takdim edilmişti.

Ayrıntıların insanı Sherlock Holmes, şimdi yeni bir yolculuğa çıkıyor. Behçet Çelik, Şebnem İşigüzel, Hakan Bıçakcı, Gaye Boralıoğlu, Bahri Vardarlılar, Pelin Buzluk, İbrahim Yıldırım, Mevsim Yenice, Ömür İklim Demir ve Seçkin Erdi devasa gedikler açıyor Sherlock Holmes surlarına.
Sherlock Türkiye’de Seval Şahin tarafından yayına hazırlandı, günümüzün mühim yazarlarının metinleriyle okurun karşısına çıkıyor. Buyurunuz yepyeni muammalara…

Seval Şahin Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir. Doktora tezini Tanpınar’da Oyun üzerine yapmıştır. Edebi biçimlerin sosyolojisi, edebiyatta gündelik hayat ve polisiye romanla ilgilenmektedir. 2011-2014 yılları arasında, “1884-1928’de Türkiye’de yayımlanmış telif polisiye eserlerin tarihi” üzerine TÜBİTAK destekli bir araştırma projesi yürütmüştür.

Kitapları

  • Kültürel Sermaye,
  • Kibar Hırsız ve Şehir(Bağlam Yayınları, 2011),
  • Modernizmin Oyunu-Oyunun Modernizmi,
  • Tanpınar’da Oyun(Kapı Yayınları, 2013)
  • Cinai Meseleler- Osmanlı- Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928)(İletişim Yayınları, 2017) adlı kitapları bulunmaktadır.

Hazırladığı Kitaplar 

Berna Moran, Edebiyat Üzerine Makaleler/Röportajlar(İletişim Yayınları, 2004), Tevfik Fikret – Düşünce Dergisi – Nüsha-i Mahsusa 1918(Kitap Yayınları, 2006), Muallim Naci, Mehmed Muzaffer Mecmuası(Kitap Yayınları, 2006, gözden geçirilmiş tekrar baskı Everest Yayınları, 2017), Mehmed Asım Us, Karikatür-II. Meşrutiyet’in Ünlü Simaları(Kitap Yayınları, 2008, gözden geçirilmiş tekrar baskı Dergâh Yayınları, 2019 ), “Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!” Sevgi Soysal İçin Yazılar(İletişim Yayınları, 2013); Ahmed Midhat Efendi – Hayatı – Romancılığı – Bir Eseri: “Şeytankaya Tılsımı”(MSGSÜ Yayınları, 2013), Süleyman Sûdî, E. Âli, Gece Kuşları, (Labirent Yayınları, 2013), Edebiyatın İzinde: Polisiye Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2013), Yervant Odyan, Abdülhamid ve Sherlock Holmes, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Ayşe Şahin ve E. Şule Ayva ile (Everest Yayınları, 2014), Edebiyatın İzinde: Fantastik ve Bilimkurgu, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2015). İsyankâr Neşe-Sevgi Soysal Kitabı, İpek Şahbenderoğlu ile (İletişim Yayınları, 2015), Delilik ve Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2017), Halit Ziya Uşaklıgil-Mai ve Siyah (Eleştirel Basım)(İletişim Yayınları, 2018), Halit Ziya Uşaklıgil-Mai ve Siyah (Sadeleştirilmiş Basım)(İletişim Yayınları, 2018), Peyami Safa/Server Bedi, Sağdan Üçüncü Söğüt(Ötüken Yayınları, 2019), Teodor Kasap, Oyunlar(İstos, 2019).

Seval Şahin, Nisan 2015’ten bu yana Açık Radyo‘da her hafta perşembe günleri saat 14:00’te yayımlanan “Günün ve Güncelin Edebiyatı” adlı programı hazırlamakta ve sunmaktadır.

Fındıkzade

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın