Aslı Erdoğan’a Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu Onur Üyeliği Verildi

0
1167
Aslı Erdoğan

Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, yazar Aslı Erdoğan ’la dayanışma için Erdoğan’a onur üyeliği verilmesini kararlaştırdı.

Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, “Özgürlük, eşitlik, kadınlık” başlıklı manifestoyla yola çıktığı belirtildi. Parlamentonun yazarların ruhsal ya da fiziksel bütünlüğünün zarar gördüğü durumlarda, bu kişilerin maruz kaldıkları tehditlere karşı ses çıkarmayı, insan hak ve özgürlüklerinin saldırı altında olduğu yerlerde kadın ve erkeklerin özgürlüklerini ve haklarını korumayı amaçladığı ifade edildi.

Yazar Aslı Erdoğan hakkında, 14 Şubat 2020’de İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından beraat kararı verildiği, karara savcının itiraz ettiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Aslı Erdoğan, çağdaş Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve uzun yıllardır insan hakları mücadelesinin içindedir. Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, Aslı Erdoğan ile dayanışma içinde olduğunu ifade eder. Kendisi sürgünde bile rahat bırakılmazken, Parlamento Aslı Erdoğan’a onur üyeliği verme kararı almıştır.

Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, 5 kıtadan 27 ülkeden 70 yazarın katılımıyla ilk toplantısını Fransa’da gerçekleştirdi. Edebi üretim dili Fransızca olan parlamento ilk toplantısı sonrasından manifesto yayımlandı. “Özgürlük, eşitlik, kadınlık” vurgusu yapılan manifestoda “Her bilinçli, özgür kadın, diktatörlükler için bir tehlikedir” denildi. Parlamento fikri Tunuslu gazeteci ve yazar, “Beş Kıta Edebiyat Ödülü” sahibi Faouzia Zouari tarafından ortaya atıldı. 

Aslı Erdoğan Kimdir?

Aslı Erdoğan 1967 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Robert Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği ve fizik bölümlerinden mezun oldu. Aynı üniversitenin fizik bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı ve asistanlık yaptı. 1991-1993 yıllarında Cenevre’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde Higgs bozonu üzerine çalıştı. İşte hayat hikayesi…

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre İstanbul’da Afrikalı göçmenlerle yaşadı. Fizik doktorası yapmak üzere Rio de Janeiro’ya giden Erdoğan, iki yıl sonra doktora çalışmasını yarıda bırakarak yazarlığı seçti ve iki yıl daha Güney Amerika’da kaldı.

1994’te ilk kitabı Kabuk Adam, 1996’da ilk öykü kitabı Mucizevî Mandarin yayımlandı. 1997’de Deutsche Welle’nin düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı.

Erdoğan, 1998’de Türkiye’ye döndü ve ikinci romanı Kırmızı Pelerinli Kent yayımlandı. Brezilya’ya giden bir Türk kızının Rio de Janeiro’da yabancılık çekmektense şehri keşfetmesini anlatan eser, özellikle İskandinav ülkelerinde ilgi gördü.

1999-2000 yıllarında Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Köşe yazıları “Bir Delinin Güncesi” ve “Bir Kez Daha” adlı kitaplarında toplandı.

2010-2011 yıllarında tekrar Radikal’de köşe yazarlığı yapan Erdoğan, Nisan 2011’de Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığına başladı.

Literaturhaus ve Uluslararası PEN Kulübü’nün değerlendirmesiyle 2012’de “Zürih kent yazarı” seçildi ve altı aylık bir burs alarak kent üzerine yazıp okuma günlerine katılmak üzere Zürih’te yaşadı. 2013 yılında Norveç’te kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 100’üncü yılı adına konan “Sınırda Sözcükler Ödülü/ Ord i Grenseland Prisen”ne lâyık görüldü.

2016 yılında Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla tutuklandı. Bir süre sonra “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” yönündeki suçlamalardan delil yetersizliği sebebiyle tahliyesine karar verilirken, “terör örgütü üyeliği” suçlaması ile de tutukluğu devam etti. Aslı Erdoğan, 133 gün süren tutukluluğunun ardından 29 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi.

Kitapları

Kabuk Adam 1994
Mucizevi Mandarin 1996
Kırmızı Pelerinli Kent 1998
Hayatın Sessizliğinde 2005
Bir Yolculuk Ne Zaman Biter 2000 (Gazete Yazıları)
Bir Delinin Güncesi 2006 (Denemeler – I)
Bir Kez Daha 2006 (Denemeler – II)
Taş Bina ve Diğerleri 2009 (Öykü)

Önceki İçerikKatılımcı, Eşitlikçi, Kapısı Herkese Açık Bir Dünya!
Sonraki İçerikÇocuklar İçin Macera Dolu İki Kitap

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here