Anzieu’nün gözünden ‘Beckett’

0
894
Didier Anzieu

Psikanalist Didier Anzieu ’nün, Samuel Beckett pek tanınmayan İrlandalı bir yazarken, Wilfred R. Bion’la Londra’da gerçekleştirdiği bir psikanaliz tedavisinin seyrini ve girdiği çıkmazı ele aldığı kitabı ‘Beckett’, Nesrin Demiryontan’ın çevirisiyle Metis Yayınları’ndan çıktı.

Yaratıcı sürece ilgi duyan psikanalist Anzieu, bu tedavinin seyrini, girdiği çıkmazı, bir otoanaliz biçiminde yeniden ele alınışını ve bu aşamanın hem yazar üzerindeki tedavi edici etkisini hem de yazarda edebi açıdan nasıl bir verimliliğe yol açtığını anlatıyor.

Anzieu’nün kitabı denemeden, klinik gözlemden, seyir defterinden ve biyografiden izler taşıyor. Yazar yeri geldiğinde, hakkında yazdığı yazara da öykünüyor, onun üslubunu yakalamaya çalışıyor. Bazen okumanın, bazen de yazının bir savunusuna girişiyor.

Didier Anzieu Hakkında

Didier Anzieu

(1923-1999) eğitimini Ecole Normale Superieur‘da yapmış, felsefe doçentliği sınavında başarılı olduktan sonra psikolojiye yönelmiştir. Psikolog olarak çalışırken, dermatolojide de staj yapar.

Annesinin trajik öyküsü Anzieu‘yü psikolojiden psikanalize yönlendirir. 1949-53 arasında Lacan ile analiz yapar. Psikanaliz eğitimini Paris Psikanaliz Cemiyeti‘nde tamamlamış, 1964’te Fransız Psikanaliz Birliği‘nin kurucuları arasında yer almıştır.

Akademik alanda, psikolojiye tıp ve felsefe eğitiminden özerklik kazandırmak için mücadele etmiş, otoanaliz ve deri-ben konusundaki özgün yaklaşımlarıyla tanınmıştır. Anzieu‘nün diğer başlıca eserlerinden bazıları şunlardır: 

  • Freud’un Otoanalizi ve Psikanalizin Keşfi (Metis, 2003)
  • Beckett et le psychanalyste (Beckett ve Psikanalist)
  • Créer, détruire (Yaratma ve Yok Etme)
  • Le groupe et l’inconscient (Grup ve Bilinçdışı).
Önceki İçerikHaluk Bilginer’in Oynadığı İngiliz Yapımı Dizinin Yayın Tarihi Belli Oldu
Sonraki İçerikTürk Tarih Kurumu, Yabancı Gazete Arşivlerini Erişime Açtı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here