Ankara’da 45 tiyatro yapımcısı salgının ekonomik etkilerine karşı platform kurdu

0
2125
şehir tiyatroları

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm sanatsal çalışmaları duran ve büyük maddi zarara uğrayan Ankara’daki tiyatro yapımcıları, ekonomik sorunlarına birlikte çözüm bulmak için Ankara Tiyatro Yapımcıları Platformu’nu (AnTiYap)  platform kurdu.

AnTiYap, 45 tiyatro yapımcısının bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı. Kuruluşlarını yazılı bir açıklama ile duyuran Platform, “45 tiyatro yapımcısı bir araya gelerek AnTiYap- Ankara Tiyatro Yapımcıları Platformunu oluşturduk. AnTiYap Platformu üyesi tiyatro yapımcıları olarak örgütlenme süreci tamamlanana kadar yetkilendirilmiş bir yönetim kurulu oluşturduk. AnTiYap ‘ın yetkilendirilmiş yönetim kurulu olarak hedefimiz; Ankara’daki tiyatroları örgütlü bir yapıya ulaştırarak içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde ekonomik sorunlarımıza birlikte çözümler bulmak adına Ankara’nın tüm yerel güçleriyle bir araya gelip Başkent Ankara’mızın yeniden sanat dolu günlerine kavuşmasını sağlamak” açıklamasında bulundu.

“SOSYAL YAŞAMIN ESKİ HALİNE GELMESİ SANATIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜYLE OLUR”

Kuruluş açıklamasında, yerel tüm güçlerle dayanışmayı sağlayacak projeleri hayata geçirmek istediklerini kaydeden AnTiYap, “Çünkü; Ankaralılar pandemi sonrası sosyal yaşamın eski haline dönmesi için gerekli olan motivasyonu en iyi sanatın iyileştirici gücüyle sağlayabilir. Sanatsal yaratıcılığın sekteye uğramasının yaratacağı olumsuz sonuçların toplumun belleğinde onarılması daha zor sonuçlar yaratacağının farkındayız” dedi.

“ANKARA BU SORUNLARI ÇÖZEBİLECEK GÜÇTE”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ankara’nın Başkent birikiminin bu sorunları çözebilecek güçte olduğuna inanıyoruz. Birlik ve dayanışma duygusundan kopmadan Covid-19’un Ankaralılar üzerinde yarattığı olumsuz psikolojinin etkilerini silmek için birlikte mücadele edebiliriz. Sanatın en önemli hayat damarı olduğunu bize hatırlatan M. Kemal Atatürk’ün işaret ettiği bu damarın kopmasına asla izin veremeyiz. Bunun için festivalden, şenliğe, açık hava gösterilerinden güvenli salonlarda buluşmaya kadar her türlü proje için hazırlık yapıyoruz. Başkent Ankara’nın tüm kurum ve kuruluşlarını bu projelere destek vermeye çağırıyoruz. Çünkü biz birlikte güçlüyüz…”

Önceki İçerik9. Türkiye Yayıncılık Kurultayı Online Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikİstanbul Film Festivali çevrimiçi film gösterimlerine haziran seçkisi ile devam ediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here