Ankara Sanat Tiyatrosu 58 yıldır perdelerini açtığı salonu kapatmak zorunda kaldı

0
753
Ankara Sanat Tiyatrosu 58 yıldır perdelerini açtığı salondan ayrıldı.

Türkiye’nin en köklü tiyatrolarından biri olan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) 58 yıldır perdelerini açtığı salonu, pandemi nedeniyle zor durumda olmalarına rağmen mülk sahibinin dayattığı ağır koşullar nedeniyle kapatmak zorunda kaldı.

Ankara’nın ve Türkiye’nin en kökü tiyatrolarından biri olan ve 1963 yılında Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Ihlamur Sokak’ta 58 yıldır perde açtıkları salonları boşaltmak zorunda kaldıklarını duyurdu.

AST’den yapılan açıklamada tiyatronun 6 Aralık itibariyle boşaltıldığı kaydedilerek, “Bu süreçte salonumuzdan kopmamak adına yaptığımız her türlü girişimlerimiz, çalışmalarımız, görüşmelerimiz, gayretlerimiz de maalesef sonuçsuz kalmıştır.” denildi.

58 yıldır her türlü maddi zorluklara rağmen perdelerini açtıkları salonu ayakta tutmak için her türlü fedakarlığı gösterdiklerini belirten AST yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ancak özellikle pandemi döneminin getirdiği kaldırılamaz yükler, yıllardır mahrum bırakıldığımız devlet yardımları, mülk sahibinin bir tiyatro kurumuna dayattığı ağır koşullar ve uzlaşmaz tavrı sebebiyle; bir kentin, bir ülkenin belleğini, tarihini, kültürünü temsil eden; sayısız sanat insanının yetişmesine vesile olmuş; oyunlarına, her türlü etkinliklere ev sahipliği yapmış evimizden ayrılmak zorunda bırakıldık. Bu süreçte salonumuzdan kopmamak adına yaptığımız her türlü girişimlerimiz, çalışmalarımız, görüşmelerimiz, gayretlerimiz de maalesef sonuçsuz kalmıştır.”

1963 yılından beri aynı adreste perdelerini açan salonun, şimdi bir otel, otopark veya bir mağazanın deposu olmakla karşı karşıya kaldığı kaydedilen açıklamada ayrıca, “Bu salonu doğduğu gün boşaltmak zorunda kalmanın, bu salona emek vermiş şimdi hayatta olmayan tiyatro emekçilerinin kemiklerini sızlattığını hissediyoruz, çok üzgünüz. Son dört sezondur kapalı gişe oynadığımız Yeşim Dorman’a ait oyunun replikleri geliyor aklımıza: ‘Neyi götürseydik ha!’” denildi.

“BİR VALİZE NE SIĞAR Kİ”

AST’nin açıklaması şöyle devam etti: “Sabahlara kadar dekor yaptığımız geceleri mi? Erkan Yücel’in, Yaman Okay’ın, Kerim Afşar’ın, Meral Niron’un oyunculuklarını mı? Timur Selçuk’un eşsiz oyun müziklerini mi? Rutkay Aziz’in sayısız oyun rejilerini mi? Uğur Mumcu’nun ‘Sakıncalı Piyade’sini mi? Maksim Gorki’nin Ana’sını mı? Osman Şengezer’in harika dekor tasarımlarını mı? Onların kulislerde yankılanan sesini mi? Bunca yıldır tiyatroyu yaşatan seyircilerini mi? Neyi alaydık ha! ‘Bir valize ne sığar ki!’

OYUNLAR BİLKENT SAHNE’DE OYNANACAK

Bizler için hiç de kolay geçmeyen bu süreçte, Ankara Sanat Tiyatrosu olarak 58. yılımızda da var oluş çizgimizden hiçbir suretle ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Bundan sonraki çalışmalarımızı bizlere kucak açan Bilkent Sahne’de devam ettireceğimizi bildirir, umutlu, sağlıklı, güzel günlerde tekrar birlikte olmayı dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ankara Sanat Tiyatrosu”

Önceki İçerikAnkara Büyükşehir Belediyesi 37 tiyatro oyunu satın aldı
Sonraki İçerikYılmaz Okumuş’un ‘Laz Kapital 2’si raflarda yerini aldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here