Alper Kul’un ilk romanı ‘Dışardakiler’ raflardaki yerini aldı

0
511
Alper Kul'un ilk romanı Dışardakiler yayımlandı.

Pahalı arabalar, lüks evler, yüksek mevkiler, duygusuz ilişkiler, hırs dolu yakınlıklar… Başka bir seçeneğimiz olsaydı, ömrümüzü bunları kazanmak uğruna geçirir miydik? Ünlü oyuncu Alper Kul, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda yerini alan ilk romanı Dışarıdakiler ile hepimizi günlük telaşları ve hesapları sorgulamaya davet ediyor. Kul’un çocukluk düşlerinden yola çıkarak kaleme aldığı Dışarıdakiler, hayatı gündelik ilişkiler ve sosyal etiketler üzerinden yaşamaya itildiğimiz bu düzende, alternatif bir yaşamın kapılarını aralıyor: İnsani ilişkilerin çıkar ilişkilerine indirgenmediği, her emeğin kıymetinin bilindiği bir yaşam… Alper Kul, Dışarıdakiler ile hepimize “özümüzü” hatırlatıyor.

Sevenlerinin karşısına bu defa yazar kimliğiyle çıkan ünlü oyuncu ve senarist Alper Kul, İnkılâp Kitabevi’nden çıkan ‘Dışarıdakiler‘ romanıyla okurlarını çocukluk düşüne, en temiz ve korunaklı sığınağına çağırıyor.

Alper Kul ilk romanı Dışarıdakiler’de; tüketim odaklı bir hayattan, sadece insani ihtiyaçların giderildiği bambaşka bir dünyaya “Dışarı”dan gelen, hiç tanımadığı bu dünyanın ortasında “kendi sesini” duymaya çalışan Demir’in hikâyesini anlatıyor. Roman, hayatı gündelik ilişkiler ve sosyal etiketler üzerinden yaşamaya itildiğimiz bu düzende, alternatif bir yaşamın kapılarını aralıyor: İnsani ilişkilerin çıkar ilişkilerine indirgenmediği, her emeğin kıymetinin bilindiği bir yaşam… Dışarıdakiler, okurlara bir “ütopya” vadediyor: Ağaç keserken rızalık alınan, yalanın ve talanın henüz uğramadığı, doğanın para için tahrip edilmediği, kadınlara ve çocuklara güvenli bir yaşam olanağı sunan; velhasıl “Dışarı”nın kötülüklerinden azade bir sığınak. Alper Kul, Dışarıdakiler ile hepimize “özümüzü” hatırlatıyor.

Önceki İçerikAnkara Büyükşehir Belediyesi online drama kursu verecek
Sonraki İçerikCRR’de Beethoven’in 250. yıl konseri devam ediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here