Algoritmik hayal gücü sınırsızdır

0
1828

Bir problemi çözme yöntemi olarak algoritmanın köklerinin yalnızca matematiksel mantıkta değil; aynı zamanda sibernetik, zihin felsefesi ve sembolik dilin büyüsünde de olduğunu irdeleyen Algoritmalar Ne İster? soyutlama ve dağınık gerçeklik arasındaki boşluğu anlamak için yeni deneysel beşeri bilimlere öncülük eden algoritmik okuma ve modelleme konularına ışık tutacak.

Hesaplamalı sistemlerin bugünkü dünyamızı nasıl dönüştürdüklerini anlamak amacıyla algoritma hakkında daha derin bir kavrayışa sahip olmamız gerektiğini söyleyen Ed Finn, Neal Stephenson’ın Parazit’inden Diderot’nun Ansiklopedi’sine, Adam Smith’ten Star Trek bilgisayarına kadar çeşitli kaynaklardan yararlanarak teorik fikirler ile pragmatik komutlar arasındaki boşluğu araştırıyor. Siri gibi akıllı yardımcıların geliştirilişini, Netflix’te algoritmik estetiğin yükselişini, Ian Bogost’un satirik Facebook oyunu Cow Clicker’ı ve Bitcoin’in devrim niteliğindeki ekonomisini inceliyor. Google’ın sorularımızı nasıl tahmin etmeye çalıştığını, Uber’in çizgi haritalarını, Facebook’un programlanabilir değer konusundaki girişimlerini ele alıyor.

ED FINN, Arizona Eyalet Üniversitesi’nde Sanat, Medya ve Mühendislik Okulu ve İngilizce Bölümü’nde doçent olan Finn, aynı zamanda üniversitenin The Center for Science and the Imagination’ın kurucu direktörüdür. Dijital anlatılar ve yaratıcı işbirlikleri ile pozitif bilimler, beşeri bilimler ve sanatın kesişimi üzerine çalışan yazar, Frankenstein: Annotated for Scientists, Engineers and Creators of All Kinds (Frankestein: Biliminsanları, Mühendisler ve Tüm Türlerin Yaratıcılarına Açıklama) ve Hieroglyph: Stories and Visions for a Better Future (Hiyeroglif: Hikâyeler ve Daha İyi bir Gelecek İçin Görüşler) adlı kitapların editörlüğünü yapmıştır. 

SONGÜL KÖSE, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde aldığı lisans eğitiminin ardından yüksek lisans derecesini ODTÜ Felsefe Bölümü’nde çevre etiği alanında yazdığı tezle tamamladı. Alanla ilgili uluslararası kitap bölümü ile uluslararası ve ulusal makaleleri bulunan Köse, aynı alanda doktora eğitimine devam etmektedir. Köse’nin ayrıca Alfred N. Whitehead ve Richard Rorty çevirileri bulunmaktadır. 

Önceki İçerikBaşımıza Brexit ve Trump’ı getiren anti-politik isyanın içyüzü…
Sonraki İçerikYaşamı mümkün kılan yeniden başlama gücüdür

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here