Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan ‘İki Gözüm Ahmet’ vizyona girdi

0
4124
Ahmet Kaya

Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan ‘İki Gözüm Ahmet’ adlı sinema filmi Türkiye’de izleyiciyle buluştu. Ahmet Kaya’nın kızları ve eşinin çekimine karşı çıktığı film mahkeme kararının ardından vizyona girdi.

Kaya, 16 Kasım 2000’de ‘Hoşçakalın Gözüm’ adlı albümünün kayıtlarını yaptığı dönemde, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. Kaya’nın cenazesi yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle PèreLachaise Mezarlığı’na defnedilmişti.

Ahmet Kaya’nın hayatından kesitlerin yer aldığı ‘İki Gözüm Ahmet’ adlı sinema filmi, yaklaşık 17.960 kişiyle pandemi döneminde en iyi ikinci açılışı elde eden yapım oldu. Film, 8 Avrupa ülkesi ve Avustralya’da ise toplam 30 bin izleyiciyle açılmıştı.

Ahmet Kaya’nın mirasçılarının itirazlarına rağmen çekilen ‘İki Gözüm Ahmet’, mahkeme kararıyla gösterime girmişti. Gani Rüzgar Şavata, Hüsnü Hakan Gürtop’un yönettiği filmde başrolleri Özgür Tüzer, Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Metin Yıldız ve Yelda Reynaud paylaştı.

Geçtiğimiz hafta sonunda Türkiye’de de izleyiciyle buluşan film, pandemi döneminde en iyi açılış yapan ikinci film oldu. ‘İki Gözüm Ahmet’, hafta sonunda yaklaşık 17.960 kişi tarafından izlendi. Pandemi döneminde en iyi açılışı ise 31.352 kişiyle gösterime 26 Ağustos’ta çıkan ‘Tenet’ yapmıştı.

Önceki İçerikARTER’de Alper Maral ile Çevrimiçi Yorumlama Etkinliği
Sonraki İçerik‘Bir Başkadır’ büyükşehir riyası…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here