Çocuklar İçin Macera Dolu İki Kitap

0
1019
Ahmet Büke

Günışığı Kitaplığı‘ndan Haziran ayında yayımlanan iki yeni kitabın ilki Ömer Açık‘a ait Yaz Gezgini İle Hapşu Teyze, ikincisi ise Ahmet Büke ‘nin kaleme aldığı Merve Atılgan‘ın resimlediği Paspas Tepemde Kapiş Paçamda. İki kitabında editörlüğü Günışığı Kitaplığı‘nın tecrübeli editörlerinden Müren Beykan‘a ait.

Yaz Gezgini İle Hapşu Teyze / Ömer Açık

Sarı karavanla Anadolu yollarında çılgın ikili!

Etkileyici mahalle ve okul hikâyeleri anlattığı kitaplarıyla çok sevilen Ömer Açık yeni romanında, içimizde saklı kâşif ruha sesleniyor, okurunu Anadolu’nun kültürel zenginliği içinde gezdiriyor. Roza’nın, yaz mevsimi boyunca teyzesinin karavanıyla gezip gördüğü, konakladığı yerler, yepyeni düşünceler ve keşiflerle dolu. Bir çocuğun zorluklarla baş etme çabasını neşeli bir dille yansıtan renkli macera, yaşamın büyük bir armağan olduğunu duyumsatıyor. Her yaştan okurun kendini ve dünyayı tanıma, yaşamı anlamlandırma serüvenine ilham veren roman, Ömer Açık’ın duru, etkili ve renkli Türkçe kullanımıyla unutulmaz bir yaz okuması armağan ediyor. 

Zor bir kararın eşiğindeki ailesi, Roza’yı yaz tatili için teyzesinin yanına yollar. Karavanda yaşayan gezgin yazar Hapşu Teyze’yle doğanın ortasında, kent yaşamında hayal bile edemeyeceği yerler gören Roza, bir film çekiminde figüran olur, köylülerin yağmur duasına katılır, yamaç paraşütüyle kendini boşluğa bırakır. Uzun yol boyunca en yakın arkadaşı, cebindeki küçük deniz kabuğudur. Ama sıradan bir kabuk değildir bu…

Ömer Açık Hakkında

1980 yılında Adana’da doğdu, Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Eğitiminin ardından, önce Adana’nın bir köyünde, sonra da Mardin’de ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı.

Çocuklarla çocuk olmayı, çarşı pazar dolaşmayı ve yolculuklara çıkmayı seviyor. Çocuklar için yazdığı ilk romanı Menekşe İstasyonu’nda (2015) bir mahalleyi ve sıcak bir dayanışmayı öyküleştiren Açık, Benim Babam Ömür Adamda (2015) rüzgârlarla dolaşmak isteyen, hayal gücü sınırsız bir çocuğun öyküsünü anlattı.

2017’de yayımlanan Montsuzlarda alfabetik sıra kabulünü adalet kavramı çerçevesinde sorgulayan yazar, 2018’de okurla buluşan Taşkafa’da da bir aile sırrının çevresinde, sınırları aşmaya meraklı üç yakın arkadaşı konu aldı. Bir çocuğun gezgin ve yazar teyzesiyle geçirdiği ilginç yaz tatilini ele alan Yaz Gezgini ile Hapşu Teyze (2020) Açık’ın son romanı.

Yazar, eşi ve kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.


Paspas Tepemde Kapiş Paçamda / Ahmet Büke

Çocukluğun tadı tuzu oyunlar,
kahkahalar, kediler…

Çağdaş edebiyatımızın ödüllü öykücülerinden Ahmet Büke, okuma serüvenine yeni başlayan küçükler için yazdığı “Zeyno Kitapları”na renkli bir öykü ekledi. Sevgi dolu aile hikâyelerinden oluşan dizinin dördüncü kitabında, Zeyno’nun kedisiyle yaşadığı komik ve sıradışı olaylar, insanın gündelik hayata, çevreye ve başına gelenlere farklı açılardan bakmasını sağlıyor. Anlamlı ve eğlenceli bir okuma sunan kitap, sevilen sanatçı Merve Atılgan’ın desenleriyle görsel bir şölen niteliğinde. Ağaçta, sokakta, evde, hayvanların oyun arkadaşlığıyla geçen çocukluğun unutulmaz anılarına ve duygularına rengârenk bir güzelleme…

Zeyno o sabah sıradan bir güne uyandığını sanır, ama kedisi Paspas saçlarına öyle dolanmıştır ki, ondan bir türlü kurtulamaz. Mahallenin yaramaz köpeği Kapiş durumu fark ettiği an, komik bir kovalamaca başlar. Zeyno, tepesinde Paspas’la bir ağacın dalına sığınır, ancak bu kez de kargalar çıkagelir. Neyse ki babası yakındadır…

Zeyno Kitapları

1 Eyvah, Babam Şiir Yazıyor!  2 Annemle Uzayda

3 Neşeli Günler  4 Paspas Tepemde Kapiş Paçamda

Ahmet Büke Hakkında

1970’te Manisa’da doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.

2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Öykü kitaplarıyla dikkati çeken yazarın Mevzumuz Derin (2013, ON8) adlı ilk romanı Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandı.

Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görülen İnsan Kendine de İyi Gelir (2015, ON8) adlı öykü kitabını Gizli Sevenler Cemiyeti (2016, ON8) izledi. Köprü Kitaplar koleksiyonu için Gökçe’nin Yolu (2018) adlı romanı yazan Büke, Evyah, Babam Şiir Yazıyor! (2017), Annemle Uzayda (2017) ile başlayan resimli “Zeyno Kitapları” dizisinde (res. Sedat Girgin) ilk kez çocuklara öyküler anlattı. Zeyno için yazmaya Neşeli Günler (2019) ve son kitabı Paspas Tepemde Kapiş Paçamda (res. Merve Atılgan, 2020) ile devam eden yazar, eşi ve kızıyla birlikte İzmir’de yaşıyor.

Merve Atılgan Hakkında

Sanatla iç içe büyüyen, İstanbul doğumlu illüstratör, beş yaşında tanıştığı klasik bale disiplinini modern dans eğitimiyle birleştiren karma repertuvarda çalışmalarını sürdürüyor. Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon Bölümü’nü tamamlayan Atılgan, yurtiçinde ve dışında animasyon, concept art, illüstrasyon alanında üretiyor ve çocuk kitapları resimliyor.

İrem Uşar’ın Uykusunu Arayan Çocuk (2016), Karin Karakaşlı’nın Uçan Kız Volante (2018) adlı kitaplarının yanı sıra Kaan Elbingil’in “Berk” (2016, 2017, 2019) ve Sevgi Saygı’nın “Yasemin ve Lavanta” (2017) dizilerini desenleriyle canlandıran sanatçı, Paspas Tepemde Kapiş Paçamda’da (2020) Ahmet Büke’yle bir araya geldi.

Atılgan, İstanbul’da yaşıyor.

Önceki İçerikAslı Erdoğan’a Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu Onur Üyeliği Verildi
Sonraki İçerikHayatının Direksiyonunu Duygulara Teslim Edenlerin Gerçek Hikâyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here