Adana Altın Koza’da Finalistler Açıklandı

0
38
Altın Koza

52 filmin başvurduğu yarışmada, 12 eser Altın Koza Ödülleri için jüri karşısına çıkmaya hak kazandı.

Bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalistleri belli oldu.

52 filmin başvurduğu yarışmada, 12 eser Altın Koza Ödülleri için jüri karşısına çıkmaya hak kazandı. Yarışacak filmlerden üçü dünya prömiyerini, dördü de Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak. Beş film ise, yönetmenlerin ilk filmi olmalarıyla dikkatleri çekiyor.

Festivalde Yarışacak Filmler

 • Aden Yönetmen : Barış Atay
 • Aidiyet Yönetmen : Burak Çevik
 • Bağlılık-Aslı Yönetmen : Semih Kaplanoğlu
 • Görülmüştür Yönetmen : Serhat Karaaslan
 • Kapı Yönetmen : Nihat Durak
 • Kovan Yönetmen : Eylem Kaftan
 • Kraliçe Lear Yönetmen : Pelin Esmer
 • Kronoloji Yönetmen : Ali Aydın
 • Küçük Şeyler Yönetmen : Kıvanç Sezer
 • Nuh Tepesi Yönetmen : Cenk Ertürk
 • Şehitler Yönetmen : Köken Ergün
 • Uzun Zaman Önce Yönetmen: Cihan Sağlam

Ödüller Dört Kategoride Verilecek

Burak Çevik‘in “Aidiyet“i filmi 69. Berlin Film Festivali Forum bölümünde Calligari Ödülü için yarışmıştı. Yarışmanın finalistlerinden Serhat Karaaslan‘ın ilk uzun metraj filmi olan “Görülmüştür“, 54. Karlovy Vary Film Festivali‘nde Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Birliği (FEDEORA) tarafından en iyi film seçilmişti.

Pelin Esmer‘in “Kraliçe Lear” filmi ise 25. Saraybosna Film Festivali‘nde ilk kez seyirci karşısına çıkmıştı. “Küçük Şeyler” ise ilk ödülünü Karadağ’da düzenlenen Montenegro Film Festivali‘nde almıştı. Yönetmen Cenk Ertürk‘ün ilk uzun metraj filmi olan ve 18. Tribeca Film Festivali‘nden iki ödülle dönen “Nuh Tepesi” de Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında, Adana’da yapacak. 

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali‘nde bu yıl filmler; “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması“, “Uluslararası Kısa Film Yarışması“, “Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması” ve “Adana Kısa Film Yarışması” olmak üzere toplam 4 kategoride yarışacak. Festivalde, yarışma kategorisi dışında Uluslararası Uzun Metraj Film gösterimleri de gerçekleştirilecek. Sinemaseverlerin merakla beklediği “Altın Koza Ödülleri” ise, 28 Eylül 2019 Cumartesi gecesi düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Hakkında 

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin yeni yürütme kurulu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından davet edilen usta isimlerden oluşuyor. Ağırlıklı olarak Adanalı sanatçıların yer aldığı yeni yürütme kurulunda; Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin yer alıyor. Festival direktörlüğünü ise, uzun yıllar Adana Altın Koza Film Festivali sinema bölümü direktörlüğünü yürütmüş olan Kadir Beycioğlu üstleniyor.


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın