Abdülmecid Efendi Köşkü ‘İçimdeki Çocuk’ Sergisi Devam Ediyor

2
108
İçimdeki Çocuk

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminin önemli yapılarından biri olan Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç Koleksiyonu‘ndan eserler ile ‘İçimdeki Çocuk’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü16. İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç Koleksiyonu’ndan bir seçkiyi ağırlıyor. Ömer M. Koç’un tüm safhalarını titizlikle takip ettiği sergi, ülkemizden ve dünyadan 60 kadar sanatçının 17’nci yüzyıldan günümüze geniş bir döneme yayılan 100’den fazla yapıtını bir araya getiriyor. Koç Holding’in 2007-2026 yılları arasında sponsorluğunu üstlendiği İstanbul Bienali’nin şehre getirdiği dinamizm vesilesiyle hazırlanan sergi, Koç Topluluğu’nun kültürel mirası yaşatma ve sanata genel erişimi yaygınlaştırma hedefleriyle buluşuyor ve bu alanlardaki kararlılığının bir kez daha altını çiziyor.

Károly Aliotti’nin sanat danışmanlığında gerçekleşen ‘İçimdeki Çocuk’ sergisi, genellikle çocukluk döneminde var olan fakat yetişkinlerin yaş aldıkça kaybettiği; merak uyandıran ve sınırların zorlanmasına neden olan, imkansızın tanımını bilmeyen çocuk aklını, içimizdeki çocuğu dinlemeye davet ediyor. Küçük Prens’in yazarı ünlü yazar Antoine de Saint Exupéry’nin “Her yetişkin önce çocuktu…  Ama pek azı bunu hatırlıyor” sözünü hatırlatan sergi, Picasso’nun yağlı boya tablosundan, Küçük Prens’in orijinal çizimlerine, çağdaş sanattan, bu sergiye özel üretilen enstalasyonlara ziyaretçilerin içlerindeki çocuğa bir yolculuk vadediyor. 

İçimdeki Çocuk sergisi,10 Kasım 2019‘a kadar, pazartesi hariç haftanın her günü 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sanatçılar

İçimdeki Çocuk; Francesco Albano, Murat Balcı, Ronit Baranga, Yto Barrada, Bertozzi & Cassoni, Stefano Bombardieri, Claudio Bravo, David Breuer-Weil, Paul Carey, Jean Baptiste Carpeaux, Keith Carter, Loris Cecchini, Taner Ceylan, E.V.Day, Antoine de Saint-Exupéry, Snyder Dean, Maurice Denis, Nezaket Ekici, Yael Erlichmann, Jan Fabre, Nancy Fouts, Françoise Gilot, Murat Gök, Simon Groves & Tracy Johnson, Mona Hatoum, Kenny Hunter, John Isaacs, Ahmet Doğu İpek, Juneau Projects, Clementine Keith-Roach, Alicja Kwade, Lloyd le Blanc, Fabien Mérelle, Luc-Olivier Merson, Polly Morgan, Ordinary Architecture, İrfan Önürmen, Ferhat Özgür, John Campbell Phillips, Pablo Picasso, Patricia Piccinini, Wilfred Pritchard, Tawatchai Puntusawasdi, Elsa Sahal, Michael Schwarze, Erinç Seymen, Carolein Smit, Yaşam Şaşmazer, Sam Taylor-Wood, Hale Tenger, Seyhun Topuz, Mehmet Ali Uysal, Levi Van Veluw, Fabio Viale, Andy Warhol, Bedwyr Williams, Daphne Wright, Erwin Wurm, Damla Yalçın’ın da aralarında olduğu birçok anonim sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Küçük Yılan

2 YORUMLAR

  1. Kesinlikle gitmeyin. Tam bir hayal kırıklığı. 2 saat beklemek mi yoksa yetkili biri bulamamak mı yoksa giden kişilerin bakış açısı mı hangisi hakkında yorum yapsam bilemiyorum. Üzerine tartışılacak çok konu var doğrusu. Bu kadar yoğun ilgi gördükten sonra ayrı bir düzenlemeye gidilemez miydi? Köşkün kapasitesi belliyse kurallar değiştirilemez miydi? Dışarıda bekledikten sonra köşke girebilmek için de ayrı bir sıra oluşuyor. (Tabiî ki beklemedim.) Bilgi verebilecek hiç kimse yok. Ayrıca insanlar orada beklemeye devam ediyor. Aileler çocuklarıyla fotoğraf çektiriyorlar. 10 yaş altı çocukların bu eserleri anlayabileceğini bir psikolojik danışman olarak düşünmüyorum. Aileler çocuklarını o heykellerle fotoğraf çekilmek için getirmiş. Gözlemlediğimde çocuklar her şeyi oyuncakmış gibi görüp dokunmak ve başından ayrılmak istemediğini fark ettim. Burada çocukların mutluluğu değil ailelerinin mutluluğu vardı.
    Bunlar dışında eserlerin yanlarında herhangi bir bilgi verilmemesi de serginin sadece fotoğraflaştırmaktan öteye gidilmemesine neden oluyordu. Zamanınız değerli lütfen böyle bir durumda ses çıkarın ve böyle bir serginin tekrar yaşanmaması için ilgili yerlerle iletişime geçin.

    • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Umarız yetkililer sesinizi duyabilir. Bizim yapabileceğimiz yorumlarınızı yayınlamak ve bir nebze de olsa sesinizin duyulmasına yardımcı olmak.

      Ze Kitap

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın