93 Harbi belgeleri erişime açılıyor

0
451


Tarihçilerin belge almakta büyük zorluk yaşadığı ATASE arşivlerinin bazı bölümleri nihayet açılıyor. Osmanlı’yla Rusya arasında yaşanan ve 93 Harbi olarak bilinen savaşa dair belgelerin tasnifi bitti, yakın zamanda erişime açılacak.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı, Türkiye’de yakın dönem tarihi çalışan araştırmacıların belge almakta en çok zorluk çektiği kurumların başında.

Başta 1915 Ermeni Soykırımı belgeleri olmak üzere, birçok önemli konu hakkındaki askeri arşivlere erişim mümkün değil. Ancak ATASE, sürpriz bir kararla belli aralıktaki bazı belgeleri erişime açma kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Tasnif ve Araştırma Hizmetleri Dairesi Başkanı Azmi Güler, sosyal medya hesabından, ATASE’nin açılacak arşivlerine ilişkin bilgi verdi.

Güler, “Askerî tarih araştırmaları için belgelerin tasnif edilip erişime açılmasını bekleyenlere iyi haber. Eski ATASE Arşivi’nden Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına devir-teslimi yapılan Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi) 1877-1878 koleksiyonunun tasnif işlemleri tamamlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Güler, bir takipçisinin ne zaman açılacağına ilişkin sorusunu da “Geri sayım başladı. Çok kısa bir zamanda inşallah. Dijitalleştirme ve tasnif işlemlerini hızlı bir şekilde sürdürüyoruz” yanıtını verdi.

Azmi Güler, bir başka takipçisinin Birinci Dünya Savaşı belgelerinin ne zaman açılacağıyla ilgili sorusuna ise “Birinci Cihan Harbi (1914-1918) koleksiyonunun henüz devir-teslim işlemleri halen devam etmektedir” şeklinde cevap verdi.

Önceki İçerikİş Bankası Kültür Yayınları 2020 yılında 15 milyonun üzerinde kitap satışına ulaştı
Sonraki İçerik‘Fotoğraflar ve Haberleriyle İstanbul Hafızası’ Kitabı Yayınlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here