İthaki Yayınları’ndan Unutulmuş Fantastik Klasikler

0
81
Unutulmuş Fantastik Klasikler

İthaki Yayınları‘nın uzun zamandır yürüttüğü projeyi, projenin editörü Alican Saygı Ortanca sosyal medya hesabından duyurdu. Fantastik severleri heyecanlandıracak bu proje “Unutulmuş Fantastik Klasikler” dizisi. Bu dizi ile ilk fantastik romandan Tolkien’e kadar uzanan gelişim sürecini görebileceğimizi, varlığından hiç haberdar olmadığımız başyapıtların bu dizide bir arada olacağını belirtiyor Ortanca.

Unutulmuş Fantastik Klasikler dizinin editörlüğünü Alican Saygı Ortanca üstlenirken, dizi tasarımı Hamdi Akçay, kapak çizimleri ise İtalyan çizer Luca Tambasco tarafından gerçekleştirildi.

Sekizi Türkçeye ilk kez çevrilen on kitaptan oluşan Unutulmuş Fantastik Klasikler dizisinin ilk iki kitabı önümüzdeki hafta raflardaki yerini alıyor. George MacDonald tarafından 1858 yılında kaleme alınan ve pek çoklarınca bu türde yazılan ilk eser kabul edilen “Fantastes” ile William Morris’in 1894 tarihli, “Dünyanın Ötesindeki Orman”, Melisa Pancar‘ın çevirisiyle okurla buluşacak.

Fantastes – George MacDonald

G. K. Chesterton, W. H. Auden, J. R. R. Tolkien ve C. S. Lewis gibi yazarları etkileyen, fantastik edebiyatın kurucularından İskoçyalı yazar George MacDonald başka dünyaların şarkısını ilk duyanlardandı. Dönemin anlayışına aykırı gelen düşüncelerinden dolayı din adamlığı görevini bırakmak zorunda kalan George MacDonald peri masallarının dünyasını o ana kadar kimsenin anlatmadığı biçimde yazdı. “Ben çocuklar için yazmıyorum, beş, elli ya da yetmiş yaşında olsalar bile çocuksu kalanlar için yazıyorum,” diyen MacDonald, yakın arkadaşı olan Lewis Carroll’ın da akıl hocalarındandı.

Fantastes, Yunancada “yolu olmayan” ve “tırmanış” anlamına gelen Anodos isimli kahramanımızın periler diyarında yaşadığı rüyaya benzer maceralarını anlatır. Anodos bu dünyada ağaç perileriyle, kendi gölgesiyle, şanlı şövalyelerle karşılaşacak, peri kraliçesinin sarayını ziyaret edecek, aklının alamayacağı hikayeler dinleyecektir. Fantastes büyülü bir dünyanın hüzünlü, şaşırtıcı hikayesi. Tam ulaşacağınızı düşündüğünüzde yine elinizden kaçırdığınız bir ufuk çizgisi.

“Karakterlerimin bazılarını doğrudan George MacDonald’a borçluyum.”

J. R. R. Tolkien

“George MacDonald’ı ustam olarak gördüğüm gerçeğini asla saklamadım, hatta ondan alıntı yapmadığım tek bir kitabım yoktur herhalde.”

C. S. Lewis

“On dokuzuncu yüzyılın en önemli yazarlarından.”

W. H. Auden

C. S. Lewis’in önsözüyle…

Dünyanın Ötesindeki Orman & William Morris

Sanayi öncesi zanaata ve idile olan özlemini, Viktoryen dönem gündelik hayatının hayli ötesine düşen bir hayal alemi yaratarak okura aktaran William Morris, hayal dünyasını doğaüstüyle birleştiren ilk yazarlardan. Yazarlığının yanı sıra şair, çevirmen ve ressam olarak da tanınan Morris, aynı zamanda Britanya’nın önde gelen erken dönem sosyalistlerinden olduğundan, kendisi için ideoloji ile kurgu birbirinden ayrılması mümkün olmayan bir ikiliydi. Gerek şiirsel üslubu gerekse hayali dünyalarıyla günümüz fantazi yazınını derinden etkileyen yazar, özellikle C. S. Lewis ve J. R. R. Tolkien için önemli bir esin kaynağıydı.

Tamamıyla kurgusal bir dünyaya sahip ilk roman olan Dünyanın Ötesindeki Orman, mutsuz evliliği henüz bitmiş olan Golden Walter’ın, yaşadığı şehirden kaçmak için bir deniz seyahatine çıkmasıyla başlar. Karşılaştığı bir fırtına sonucunda kendini gizemli bir ormanda bulur. Hem yerli halkı hem de insanı şaşırtan doğasıyla bu orman, Walter’ın bildiği dünyaya hiç benzememektedir. Dünyanın Ötesindeki Orman, yeni bir diyarın ve imkansız aşkın serüveni. Hayalinizdeki dünyanın gerçeğe döndüğü anın ta kendisi.

Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken William Morris’ten fazlasıyla esinlendim.”

J. R. R. Tolkien

“Şüphesiz ki William Morris 19. yüzyılın Tolkien’idir.”

Lin Carter

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın