’50 Adımda Sağlık ve Hızlı Zayıfla’ma nasıl olur?

0
1264
Dr. Ayça Kaya"50 Adımda Sağlıklı ve Hızlı Zayıflama'yı anlattı

Kilo problemi yaşayan kişilerin, bir yılda ortalama 16 kez diyet girişiminde bulunduğu araştırmasından yola çıkan Ayça Kaya, ‘50 Adımda Sağlıklı ve Hızlı Zayıfla’ kitabıyla kalıcı bir sağlığın kapılarını aralıyor. Kaya, “Doğru adımlarla diyetzede olmaktan kurtulabilirsiniz” diyor

Obezite tedavisi konusunda bugüne kadar önemli çalışmalara imza atan Dr. Ayça Kaya’nın, kilo verme konusunda bir rehber niteliği taşıyan kitabı ‘50 Adımda Sağlıklı ve Hızlı Zayıfla’ Hürriyet Kitap etiketiyle yayımlandı. Kilo alıp vermenin tekrar eden bir süreç olduğu günümüzde, kalıcı, sağlıklı ve hızlı zayıflama teknikleri konusunda doğru adımları okuyucusuyla paylaşan kitap, fazla kilolarla mücadelede bir rehber niteliği taşıyor.

Kilo verme sürecinin kısa sürede terk edilen ve hayal kırıklıkları ile dolu bir süreç olmadığından bahseden Dr. Ayça Kaya kitabını okumaya başlamadan önce her okuyucudan kendisine sormasını istediği soruları bulunuyor. Kaya, “Hayatınızda kaç kez kilo verme girişiminde bulundunuz? İlk kilo aldığınızı fark ettiğinizde kaç yaşındaydınız? Peki ilk diyetinizi ne zaman ve nasıl yaptınız? Kaç yıldır fazla kilolarınızla uğraştığınızı hiç düşündünüz mü? Kaç kere başarılı olduğunuzu, bu başarıdan sonra neler hissettiğinizi, sonra bu başarının baltalayıcı bir süreç ya da hastalıkla nasıl gölgelendiğini düşündünüz mü? Sonra fazla kilolarınızın sinsice tekrar bedeninize yerleşmesini, daha sonra her şeye yeniden başladığınızı düşündünüz mü peki? İlk kilo verme isteği ile yola çıktığınız zamanla şu andaki kilolarınız arasındaki fark ne kadar? Bu kitabı okumaya başlarken sizden ilk ricam, öncelikle bu sorulara cevap vermeniz. Obezite hastalığı üzerine yıllardır çalışan bir doktor olarak dikkatinizi özellikle bu noktaya çekmek istiyorum. Yaşadığınız bu süreçleri düşünerek, yaptığınız hataları düzeltmeniz ve kalıcı olarak sağlıklı kilonuzda kalabilme becerisi kazanmanız…” diyerek okuyucularına sesleniyor.

‘YILDA 16 KEZ DİYETE BAŞLAYIP YARIM BIRAKANLAR VAR’

Dr. Ayça Kaya kitabında “Geçtiğimiz yıllarda kilo problemi yaşayan 1.000 hastaya, “Bir yılda kaç kez diyete başlayıp bıraktınız?” sorusunun sorulduğu bir araştırmaya da yer veriyor. Bu araştırma sonucuna göre fazla kilo problemi yaşayan bu 1.000 kişinin 1 yılda ortalama 16 kez diyete başlayıp, bu diyetleri de yarıda bıraktığı anlaşıldı. Düşünsenize, 1 yılda tam 16 kez diyete başlayıp bırakıyorsunuz; yani ayda ortalama 1,5 kez bir diyetle ilgili hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Yaşam tarzınızda yanlış giden birçok şeyi düzeltip kilo kontrolünüzü elinize geçireceksiniz ve siz de o ‘diyetzedelerden’ olmayacaksınız. Çünkü ben size daha iyisini vadedeceğim ve sizi yeteri kadar hızlı, sağlıklı ve kalıcı olarak fazla kilolarınızdan sizleri kurtaracağım. O halde ne duruyoruz, haydi hep birlikte kitabımızı okumaya başlayalım” diyor.

DR. AYÇA KAYA KİMDİR?

Dr. Ayça Kaya, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisası yaptı. Şişmanlık tedavisi üzerine çok sayıda klinik araştırması bulunan Kaya’nın bu tedavide, kombine ilaç kullanımının tekli ilaç kullanımına üstün olmadığını gösterdiği çalışması dünyada bir ilk oldu. Başta İtalya’daki 5. Avrupa Endokrinoloji Kongresi olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası kongreye katılan Kaya’nın; yurt içinde ve yurt dışındaki pek çok bilimsel dergide makaleleri yayımlandı. Uzmanlık tezini karaciğer yağlanması ve risk faktörleri üzerine yaptı. Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine ders verdi. İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde Obezite ve İlişkili Hastalıklar Polikliniği’ni kurdu. Çok sayıda televizyon kanalında sağlık programlarına konuk olan Kaya’nın; gazete ve dergilerin sağlık köşelerinde röportajları ve yazıları yayımlandı. Ayrıca belediyeler, dernekler ve özel kurumlarla iş birliği yaparak ‘Sağlıklı Beslenme, Kalıcı Zayıflama ve Metabolizma’ konusunda halkı bilgilendirmeye yönelik toplantılar ve seminerler düzenledi.

Önceki İçerik2020 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri açıklandı
Sonraki İçerikŞair ve yazar: Melih Cevdet Anday anılıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here