49. Orhan Kemal Roman Armağanı Ayhan Geçgin’e verildi

0
699
Ayhan Geçgin

Yazar Orhan Kemal’in anısına 1972’den bu yana her yıl verilen Orhan Kemal Roman Armağanı’nın bu yılki sahibi Metis Yayınları tarafından yayımlanan Bir Dava kitabıyla Ayhan Geçgin oldu.

Erendiz Atasü, Ataol Behramoğlu, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Adnan Özyalçıner, Tahir Şilkan ve Nazım K. Öğütçü’den oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu ödül gerekçesinde,

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Ayhan Geçgin’in Bir Dava romanını, Türkiye’de derin işleyişe sahip hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye’nin yakın tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik/sınıfsal bağışıklığının nasıl ters yüz olduğunu çok güçlü olay ve diyaloglarla anlatması, Orhan Kemal’in gerçekçiliğine hem karakterler, hem olay örgüsü hem de toplumsal meseleler açısından yakın durması nedeniyle 2020 yılı, 49. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür.

ifadelerini kullandı.

Geçgin’e ödülü ileri bir tarihte verilecek.

Ayhan Geçgin Hakkında

1970 İstanbul doğumlu. ODTÜ Felsefe bölümünü bitirdi. İstanbul’da yaşıyor.

Eserleri üzerine Orhan Koçak, Yusuf Atılgan‘ın Aylak Adam‘ından yola çıkarak Tehlikeli Dönüşler‘i kaleme aldı. Behçet Çelik ve Barış Bıçakçı ile konuşmaları Kurbağalara İnanıyorum adıyla kitaplaştı.

Kitapları: 

  • Kenarda (2003)
  • Gençlik Düşü (2006) 
  • Son Adım (2011)
  • Uzun Yürüyüş (2015)
  • Bir Dava (2019)
Önceki İçerikİstanbul Modern Lütfi Özbek’in “Portreler” Fotoğraf Sergisini Erişime Açtı
Sonraki İçerikTürkan Saylan 10. Sanat Ödülü’nün Sahibi Özgür Çırak Oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here