39. İstanbul Film Festivali Programından 15 Film Çevrimiçi Gösterime Açılıyor

0
1058
İstanbul Film Festivali

İKSV tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenecek 39. İstanbul Film Festivali, programından 15 filmlik bir seçkiyle 15-29 Mayıs tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor.

1984’ten bu yana her yıl nisan ayında gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali, COVID-19 salgınından dolayı yıl içerisinde ileri bir tarihe ertelenmişti. Festival, bir ilke imza atarak 39’uncu yılında festival programı için Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden özenle seçtiği 15 filmin Türkiye prömiyerlerini 15-29 Mayıs tarihleri arasında filmonline.iksv.org adresi üzerinden erişime açıyor.

Türkçe altyazılı olarak gösterilen ve yalnızca Türkiye’den erişilebilen filmlerin biletleri de yine filmonline.iksv.org üzerinden alınabiliyor. Web sitesinde her gün bir film erişime açılıyor ve her film erişime açıldıktan sonraki 5 gün boyunca izlenebiliyor. Seyircilerin bir filmi başlattıktan sonra izleyebilecekleri süre toplam 30 saat.

İstanbul Film Festivali biletleri, 14 Mayıs Perşembe 10.30’dan itibaren satışta. İzleyiciler, filmlere teker teker bilet alabileceği gibi toplu film paketi satın alarak 15 filmin tamamını daha avantajlı bir fiyatla da izleyebilecek.

Tek bir filmin bileti 9 TL’den satışa sunulurken, 99 TL tutarındaki 15 filmlik kombine bilet ise sadece 14-20 Mayıs arasında satın alınabilecek. Lale Kart üyeleri ise biletlerini her zaman olduğu gibi yüzde 25’e varan indirimle alabiliyor.

Erişime Açılacak Filmler

sinema

Berlin Alexanderplatz / Burhan Qurbani / Almanya, Hollanda, Fransa, Kanada

15.05.2020’den itibaren

Fassbinder’in klasikleşen 1980 yapımı TV dizisinin ardından, Alfred Doblin’in aynı adlı romanının Berlinale’de Altın Ayı için yarışan yeni uyarlaması, 1929 yılı Weimar Cumhuriyeti’nin olaylarını günümüz Berlin’ine aktarıyor ve Gine-Bissau göçmeni bir genci Berlin’in suç dünyasında izliyor.

İstanbul Film Festivali

20 Yaşında Öleceksin / You Will Die at Twenty / Amjad Abu Alala / Sudan, Fransa, Mısır, Almanya, Norveç, Katar

16.05.2020’den itibaren

Sudanlı yönetmen Amjad Abu Alala’nın görsel dilinin olgunluğuyla festivallerde bolca övgü alan ilk uzun metrajlı filmi bir kehanetin insanların kaderini nasıl etkileyebileceğini gösteriyor. Dünyadan izole, yaşamın kendi inançları ve gelenekleri doğrultusunda sürdüğü bir Sudan köyünde geçen film, Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film, Amiens ve El Gouna Film Festivalleri‘nde En İyi Film ödüllerini kazandı.

İstanbul Film Festivali

Hizmetkârlar / Servants / Ivan Ostrochovský / Slovakya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda

17.05.2020’den itibaren

Siyah-beyaz eşsiz görüntüleriyle öne çıkan Hizmetkârlar, Soğuk Savaş döneminde Çekoslovakya’da geçiyor ve komünist rejimin işbirliğine zorladığı ilahiyat öğrencisi iki gencin çıkmazlarına odaklanıyor.

İstanbul Film Festivali

Daha Büyük Bir Dünya / Un monde plus grand / A Bigger World / Fabienne Berthaud / Fransa, Belçika

18.05.2020’den itibaren

Fransız sinemasının popüler oyuncu-yazar-yönetmenlerinden Fabienne Berthaud’nun yeni projesi, müzikolog ve şaman uzmanı Corine Sombrun’un kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı bir kitaba dayanıyor.

İstanbul Film Festivali

5 Kusursuz Sayıdır / 5 è il numero perfetto / 5 is the perfect number / Igort / İtalya, Belçika, Fransa

19.05.2020’den itibaren

Arkasında bir çizgi roman olan bu hareketli gangster filmi, Napoli’nin suç dünyasını özenle tasarlanmış estetize bir kara film atmosferinde anlatıyor. Filmin yönetmeni ise, filmi kendi çizgi romanından uyarlayan çizer İtalyan Igort. Başrolde ise Tony Servillo harikalar yaratıyor.

İstanbul Film Festivali

Söz Senettir / Es gilt das gesprochene Wort / I was, I am, I will be / İlker Çatak / Almanya, Fransa

20.05.2020’den itibaren

Almanya’dan yaz tatili için Türkiye’ye gelen, kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çiftin üç kişilik bir oyuna dönüşen maceralarını gözler önüne seren film ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsıyor. Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini 2018’de festivalde izlediğimiz İlker Çatak’ın bu yeni filmi, Münih Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı.

İstanbul Film Festivali

Davacı / Litigante / Franco Lolli / Kolombiya, Fransa

21.05.2020’den itibaren

Kolombiya sinemasının gelecek vadeden yönetmenlerinden Franco Lolli, Chicago Film Festivali’nde Yeni Yönetmenler Bölümü’nde En İyi Film Ödülü kazanan filminde tek başına çocuklarını yetiştirmeye çalışırken bir yandan hasta annesine zaman ayıran ve işyerindeki skandallarla mücadele eden bir kadının yaşamına bizi ortak ediyor.

İstanbul Film Festivali

Deniz Mavileşene Dek Yüzmek / Swimming Out Till the Sea Turns Blue / Jia Zhang-ke / Çin

22.05.2020’den itibaren

Dünya sinemasının en önemli isimlerinden Jia Zhang-ke’nin belgeseli farklı kuşaklardan Çinli edebiyatçılarla yapılan röportajlar aracılığıyla hem bu yazarlara hem de ülkenin edebi kültürüne dair muhteşem anekdotlar barındırıyor. Türkiye’de de çok sevilen Yu Hua gibi pek çok yazarın anlatıları şiirsel, eşsiz bir deneyim ortaya çıkarırken günümüz Çin’inin özgün bir portresini çiziyor.

İstanbul Film Festivali

Kız Kardeşim / Schwesterlein / My LittleSister / Stéphanie Chuat, Véronique Reymond / İsviçre

23.05.2020’den itibaren

Şubat ayında Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Kız Kardeşim’de Berlinli saygın tiyatro kumpanyası Schaubühne çıkışlı Nina Hoss, LarsEidinger ve Thomas Ostermeier rol alıyor.

İstanbul Film Festivali

Lillian / Andreas Horvath / Avusturya

24.05.2020’den itibaren


Gerçek bir hikâyeden esinlenen ve Minsk, Trieste, Gijon, Hayfa gibi birçok festivalde ödül kazanan, duru dili ve başrol oyuncusunun performansıyla dikkat çeken Lillian, ABD’den Rusya’ya yürüyerek geçmeye çabalayan bir genç kadını izliyor.

İstanbul Film Festivali

Söğüt / Vrba / Willow / Milcho Manchevski / Kuzey Makedonya, Macaristan, Belçika

25.05.2020’den itibaren

Çocuk sahibi olmak isteyen üç kadının kahramanı olduğu üç farklı hikâye anlatan ve gözalıcı görüntü yönetimiyle dikkat çeken SöğütYağmurdan Önce ile tanıdığımız Manchevski’nin en iyi filmlerinden biri olarak övülüyor.

İstanbul Film Festivali

1982 / Oualid Mouaness / Lübnan, Fransa, ABD, Norveç, Katar

26.05.2020’den itibaren

Bu yıl Lübnan’ı Oscar yarışında temsil eden 1982 bizi ülke tarihindeki en büyük kırılmalardan birinin yaşandığı yıla götürüyor ve iki çocuğun gözünden toplumu gözlemliyor. Filmin başrollerinden birini Nadine Labaki üstleniyor. Film El Gouna, Montpellier, Toronto Film Festivalleri‘nde ödül kazandı.

İstanbul Film Festivali

Walchensee Forever / Janna Ji Wonders / Almanya

27.05.2020’den itibaren

Yönetmen Janna Ji Wonders, Berlinale’de Perspektif Bölümü’nde En İyi Film ödülünü kazanan ve hem eleştirmenler hem de izleyicilerden büyük beğeni toplayan son belgeselinde ailesinin her biri kendi yolunu çizmiş kadınlarının hikâyesini anlatıyor.

Martin Eden / PietroMarcello / İtalya, Fransa, Almanya

28.05.2020’den itibaren
Jack London’ın en sevilen romanlarından Martin Eden’i Fransız Yeni Dalgası ve 1970’lerin Amerikan sinemasından esinlenerek 20. yüzyılın ortalarında Napoli’ye taşıyan film, sinemada en özgün ve başarılı edebiyat uyarlamalardan biri olarak Venedik’te En İyi Erkek Oyuncu, Toronto’da Platform Ödülü, Sevilla’da En İyi Film Ödülü kazandı.

Küçük Kız

Küçük Kız / Petite Fille / Little Girl / Sébastien Lifshitz / Fransa

29.05.2020’den itibaren

Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Küçük Kız, bir çocuğun dilediği gibi olma arzusunu, toplumun tepkilerini ve ailesinin tüm fobik saldırılara karşı dirayetli duruşunu tarafsız bir dille anlatıyor.

Önceki İçerikYazar Müge İplikçi: Biz Nerede Yanlış Yaptık?
Sonraki İçerikDuygu Asena Roman Ödülü Irmak Zileli’nin Oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here