38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Açıldı

0
75
İstanbul Kitap Fuarı

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapısını okuyuculara açtı. Fuarın açılışında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Hugo Setzer, TÜYAP Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, onur sanatçısı Mevlüt Akyıldız, onur yazarı Adnan Özyalçıner birer konuşma yaptı.

“Fuar Önemli Bir Zemin Teşkil Ediyor”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı‘nın, Türkiye’nin yayımcılık sektöründe büyük bir öneme sahip olduğuna işaret ederek,

Ülkemizdeki yüzbinlerce okura, yazarlarla ve eserleriyle buluşmaları için fırsat sunan bu fuar, dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok yayınevi ve telif ajansı temsilcilerini de bir araya getirmektedir. Aynı zamanda, yayımcılık alanındaki profesyonel ve ticari faaliyetler için önemli bir zemin teşkil etmesiyle de ülkemiz yayımcılarının uluslararası alandaki iş birliklerini geliştirmelerine ve sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasına destek olmaktadır.

diye konuştu.

Bakan Ersoy, fuara bu yıl yerli ve yabancı 800’ün üzerinde yayınevi ile sivil toplum kuruluşunun katılmasının Türkiye’nin kültür, sanat ve edebiyat alanında katettiği mesafenin büyüklüğünü gösterdiğini kaydetti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuşmasında, İstanbul’un UNESCO’nun 2022 yılı Kitap Başkenti adayı olmasına ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.

İstanbul Kitap Fuarı

Kitap Fuarı Hiç Kaçırmadım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, fuarı 30 yıllık İstanbul yaşamında hiç kaçırmadığını kaydederek, “Kitap fuarı mevsiminde bu şehrin güzelliği gerçekten bir başka” dedi.  İmamoğlu,

Kitabın değerini hissedemeyen bir kentin varlığını da düşünemiyorum. Uluslararası ölçekte ve evrensel kültür değerleriyle, ülkemizin kültür değerlerinin buluştuğu güzel ortamın varlığı bizim için çok büyük bir kazanım. İstanbul’un değerine çok büyük katkı sunan bu organizasyonun, bundan sonra en önemli parçalarından birisinin İBB olması için ciddi adımlar atacağız. Yayıncılar Birliği Başkan’ımızın çağrısını çok net aldığımızı bilmesini istiyorum. Dünya Yayıncılar Birliği Başkan’ımıza da şunu söylemek isterim: 2022’ye çok iddialı bir biçimde İstanbul şehri olarak adayız. Elbette ki hem sayın Vali’mizin hem de Bakan’ımızın katkılarıyla, umuyorum bunu en güzel şekliyle, layıkıyla temsil edeceğimizden de kuşkuları olmasın

ifadelerini kullandı.

“Saraçhane Binası’nda Kütüphane İçin Çalışmaları Başlattık”

İmamoğlu, özgür düşüncenin temeli olan kitaba erişim, fuarlara erişim önemli olduğuna işaret ederek,

Kitaba verdiğimiz değerin bir başka odak noktası olan kütüphanelerimiz de bu şehrin vazgeçilmezleri. Çok değerli yapıları, binaları kütüphaneye dönüştürmek için de yoğun çaba içinde olduğumuzu buradan duyurmak isterim. Simgesel olması açısından çok özel bir hazırlığımız var. Özellikle Saraçhane binamızın büyük bölümünün bir kütüphaneye dönüştürülmesi, aynı zamanda kültür-sanat yaşamına hediye edilmesi, bununla birlikte siyasi yönetimin bir nevi toplumla buluşmasına bir fırsat tanınması ve bunun da demokrasiyi güçlendireceğine olan inancımla böyle bir çalışmayı yönetiyoruz. Bu konuda proje çalışmalarımızı yaptık. Kültür Varlıkları Kurulu’na başvurduk. Sayın Bakan’ımızın da katkılarıyla umarım en hızlı şekliyle Saraçhane binamızın kültür yaşamına biran önce katılması için işlemlerine, imalatına başlamak istiyoruz. Hem oradaki varlığı koruyarak hem de içini tümüyle insanlarımıza açarak, güzel bir mekana kavuşmasını istiyorum.

İstanbul Kitap Fuarı

30’dan Fazla İlk Kitap Sunumu Gerçekleştirilecek

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kitap fuarlarının kültürel çeşitliliğin ve yayınlama özgürlüğünün korunması ve yaşatılması anlamında önemli bir alan olduğunun altını çizerek,

40 bin metrekarede kurulan, yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerine yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı, 300’e yakın kültür etkinliğinin ve binlerce imza gününün düzenleneceği 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda bu çeşitliliği, çok sesliliği gözetiyoruz.

dedi.


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın