38. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Başladı 

0
53

Sultanahmet ve Büyük Çamlıca Camii iç avlusunda düzenlenen “38. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı” açıldı. Fuarın açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından açılışı gerçekleştirildi. Sultanahmet’te 200, Büyük Çamlıca Camii’nde ise 120 yayınevi katılıyor.

Başkan Erbaş, geleneksel hale gelen kitap fuarlarını “Ramazan Kitapla Buluşuyor” sloganıyla bu sene de İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Almanya’da kitapseverlerle buluşturacaklarını belirtti.

Erbaş, fuarın düzenlenmesinde katkılarından dolayı İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti. Erbaş, “Bizi özümüzle buluşturan, nefsimizle yüzleştiren Ramazan ayının; bilgi, bilinç ve idrak boyutunu da canlı tutmak ve bu mübarek zamanı fikrî ve kalbî düzlemde farkındalık ve yenilenmeye vesile kılmak için her sene kitap ve kültür fuarı düzenliyoruz” dedi.

Bugün okuma ve kitaba verilen değer açısından bakıldığında Müslümanların durumlarının iç açıcı olmadığını dile getiren Başkan Erbaş, “Maalesef ‘oku’ emri ile başlayan, her daim bilgiyi yücelten bir dinin ve asırlarca bilimin her alanında insanlığa öncülük etmiş bir tarihin mensuplarının durumu çok iç açıcı değildir. Zira ulusal ve uluslararası istatistiki verilere göre, ülkemiz de dâhil İslam coğrafyası, kitap okuma oranında dünyada ortalamasına göre gerilerde kalmakta; kitap, Müslümanların ihtiyaç listesinin neredeyse sonlarında yer almaktadır. Bu fuarları işte bunun için çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Başkan Erbaş, dünyada ekonomi, sanat, teknoloji, hukuk alanında ileri ülkelerin ortak özelliklerinden birinin de kitap okuma oranı, yayın sayısı ve niteliği gibi açılardan önde olmaları olduğuna işaret ederek, “Unutulmamalıdır ki; bilgi üretmeyenler, üretilen bilginin her zaman mahkûmu, esiri olmuşlardır” değerlendirmesinde bulundu.

Kitap ve okur bağlamında yapılan çalışmalar veya araştırmalarda iki hususa daha çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Birincisi; özgün ve nitelikli eserler konusudur. Zira eser sayısı kadar yayın niteliği de önemlidir. Bu manada her eser bize yeni şeyler öğretmeli, yeni ufuklar açmalıdır. İkincisi ise; nitelikli okur konusudur. Bu manada bilinçli okumalar yapmak, ihtiyacının ve okuduklarının farkında olmak da oldukça önemlidir. Yani nitelikli yayın ve nitelikli okuyucu meselesi, birbirini tamamlayan ve geliştiren iki unsur olarak beraberce ele alınmalıdır” dedi.

Başkan Erbaş, İslam dünyasının bilim, teknik, tıp, sosyal bilimler, ilahiyat alanında bilgi üretme, bilgiyi güncelleme, değere dönüştürme ve hayata kılavuz yapma konusunda kendisini daha da geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Doğru ve sahih bilgiden uzaklaşmanın doğuracağı sorunlara dikkat çeken Başkan Erbaş, “Doğru ve sahih bilgi zeminini kaybettiğimizde, bilgi üretmeyi ve geliştirmeyi ihmal ettiğimizde sağlıklı düşünmeyi, sorunları tespit etmeyi ve çözüm üretme imkânını da kaybediyoruz” diye konuştu.

38 Kitap ve Kültür Fuarı’nın hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni eden Başkan Erbaş, bütün katılımcılara, yayınevlerine, kitap dostlarına teşekkür etti.

Kitap fuarı, Anadolu yakasında Büyük Çamlıca Camii avlusunda

Başkan Erbaş, Sultanahmet’ten sonra “38. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı”nı, Büyük Çamlıca Camisi avlusunda da kitapseverlerle buluşturdu.

Açılışın ardından Başkan Erbaş ve davetliler, caminin iç avlusunda kurulan stantları gezdi.

15 Mayıs – 1 Haziran tarihlerinde saat 11.00 ile 24.00 arasında kitapseverleri ağırlayacak olan fuarlara, Sultanahmet’te 200, Büyük Çamlıca Camii’nde ise 120 yayınevi katılıyor.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın