2016 Uluslararası Man Booker Ödüllü “Vejetaryen”in Yazarı Han Kang’dan “Çocuk Geliyor”

0
63
Çocuk Geliyor

2016 Uluslararası Man Booker ÖdüllüVejetaryen“in yazarı Han Kang‘ın kitabı Çocuk Geliyor,
Göksel Türközü‘nün çevirisiyle April Yayıncılık‘dan çıktı

Çocuk Geliyor

18 Mayıs 1980 Gwangju Kore
Bak Coınğ Hi’ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti. Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı. Ordu iktidara el koydu. Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler. Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı. Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hala sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.
Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor. Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikayeye dönüştürüyor.

“Akıldan çıkarması güç bir anlatı.”

Observer

“Özgün, yoğun ve kışkırtıcı. Çok cesur. Çocuk Geliyor itirazını edebiyatla yapan bir yazarın şaheseri.”

Newsday

“Teknik ve içerik bakımından edebi bir zafer…”

The Sunday Telegraph (5yıldız)

Han Kang Hakkında

 • Gwangju’da doğdu ve on yaşında Seul’e taşındı.
 • Yonsei Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı eğitimi gördü.
 • Yi Sang Literary Prize, Today’s Young Artist Award, Korean Literature Novel Award sahibi yazarın Baby Buddha ve Vejetaryen kitapları sinemaya da aktarıldı.
 • Deborah Smith tarafından İngilizceye çevrilen Vejetaryen, Uluslararası Man Booker Ödülü’ne layık görüldü; New York Times Book Review, Entertainment Weekly, Publishers Weekly, Time, Huffington Post, Buzzfeed, Bookpage gibi gazete, dergi ve platformlar tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi.
 • Kang, Seoul Institute of the Arts’ta yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

Göksel Türközü Hakkında

 • 1972 yılında Ankara’da doğdu.
 • Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Kore Hükümetinin yüksek lisans bursunu alarak Kore’ye gitti.
 • 2006 yılında Erciyes Üniversitesi’ne yardımcı doçent olarak geçiş yaptı.
 • Yonsei Üniversitesi tarafından düzenlenen “6.Yabancılar Arası Korece Şiir ve Kompozisyon Yarışması”nda şiir dalında büyük ödül kazandı.
 • Kore Hükümeti tarafından Kore dilinin gelişimi ve tanıtımına katkıda bulunanlara verilen Kore Devlet Başkanı Nişanını aldı.
 • Halen Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.
 • Kore dili eğitmenliği, araştırmacılığın yanı sıra edebiyat çevirileri de yapmaktadır

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın